Нов законопроект задължава собствениците да сертифицират жилищата си преди продажба отдаване под наем

Нов законопроект задължава собствениците да сертифицират жилищата си преди продажба отдаване под наем

Правителството предлага промени в Закона за енергийната ефективност, които ще задължат собствениците на жилища да направят енергийно обследване на имотите си и да получат сертификат преди продажба или отдаване под наем. Информацията за енергопотреблението ще бъде видима в обявите на пазара на имоти, което ще позволи на купувачите и наемателите да имат достъп до тези данни при вземане на решение, пише „Труд“.

Съгласно законодателните изменения, сградите в експлоатация подлежат на задължително обследване и сертифициране за енергийна ефективност, с изключение на няколко малки категории. Това означава, че почти всички жилищни сгради в страната ще трябва да получат такъв сертификат, издаван от частни фирми срещу заплащане от собствениците. Законът не предвижда краен срок за извършване на това действие, нито санкции при неспазване на задължението. Предвидени са обаче алтернативни механизми, които да насърчат собствениците да сертифицират своите имоти.

Когато жилищна сграда в експлоатация, за която е издаден сертификат за енергийни характеристики, или отделен обект в нея се предлага за продажба или отдаване под наем, в обявата трябва да фигурира специфичният годишен разход на първична енергия – kWh/кв. метър и класът на енергопотребление, указани в документа. На имотния пазар ще се появят обяви с информация за енергийната ефективност на предлаганите обекти. Сертификатите ще бъдат издавани в електронен формат.

При продажба на жилищна сграда или самостоятелен обект в нея, както и при отдаване под наем или подновяване на договор за наем, собственикът трябва да предоставя на купувача или наемателя достъп до сертификата за енергийни характеристики на сградата.

За купувачите на жилища промяната изглежда благоприятна на първи поглед, тъй като ще имат достъп до повече информация за имота. Ако обаче собственикът инвестира средства за обследване на жилището, този разход вероятно ще бъде включен в крайната цена, която купувачът ще трябва да заплати.

Когато на имотния пазар се предлагат жилища с издаден сертификат за енергийна ефективност наред с апартаменти без такъв документ, купувачите често предпочитат обследваните обекти поради по-голямата сигурност относно техническото състояние на имота. Този избор обаче обикновено се отразява в по-висока цена на сертифицираните жилища.

Специфични затруднения възникват при апартаментите в жилищните кооперации. Сертификатът за енергийна ефективност може да бъде издаден за целия жилищен блок, което позволява разходите да се разпределят между всички собственици. Когато един от тях реши да продаде своя апартамент, останалите съседи рядко са склонни да финансират енергийното обследване на цялата сграда. Законопроектът за енергийна ефективност обаче предвижда задължително обследване на сградите, което означава, че за законосъответност съседите трябва да разделят разходите за проверката на кооперацията.

Молитвените домове и летните вили са изключени от задължението да получат сертификат за енергийна ефективност. Предложените промени в Закона за енергийната ефективност установяват, че всички сгради в експлоатация подлежат на задължително енергийно обследване и сертифициране.

От това правило се освобождават:

1. молитвените домове на официално регистрираните религии в страната;

2. отделни сгради със застроена площ до 50 кв. метра.

Проектът предвижда още категория сгради, които могат да бъдат обследвани, но не подлежат на сертифициране:

1. временни сгради с планирано време за използване до две години;

2. нежилищни сгради, използвани за селскостопанска дейност;

3. производствени сгради, части от сгради с производствено предназначение и складове;

4. жилищни сгради, които се използват по предназначение до 4 месеца годишно или като алтернатива през ограничен период от време в годината и са с очаквано потребление на енергия, по-малко от 25 на сто от очакваното при целогодишно използване.

Новите жилища трябва да са от клас „А“ или „Б“.

Енергийната ефективност на сградите се оценява по седемстепенна скала от „A“ до „G“. Клас „A“ представлява най-добрата енергийна ефективност, докато клас „G“ е най-ниският и съответства на най-слаба ефективност.

Конкретните показатели, които сградите трябва да отговарят относно потреблението на енергия, за да бъдат отнесени към някой от класовете „A“ до „G“, са определени в наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради. Съгласно нея новопроектираните сгради следва да достигат най-високите енергийни класове „А“ или „Б“.

Според европейска директива за енергийните характеристики на сградите, всички нови жилищни обекти трябва да достигнат нулеви емисии до 2030 г. Правилото ще се отнася за сгради със строителни разрешения, издадени след 1 януари 2030 г. Имотите с нулеви емисии представляват конструкции с изключително висока енергийна ефективност, които не генерират замърсяващи газове.

Такива сгради потребяват минимални количества енергия, разчитат на възобновяеми енергийни източници и не прибягват до горивни материали като природен газ или въглища.

„Когато нова сграда, за която е издаден сертификат за енергийни характеристики, или самостоятелен обект в нея се обявява за продажба или за отдаване под наем, показателят специфичен годишен разход на първична енергия – kWh/кв. м и класът за енергопотребление, посочени в сертификата, трябва да бъдат посочени в обявата“, посочват предложените изменения в Закона за енергийната ефективност.

Предвидени са възможности за данъчни облекчения. В плана е предоставянето на кредити с намалени лихви за енергийна санация на жилищни сгради, което да послужи като стимул за собствениците.

Законодателните промени в сферата на енергийната ефективност включват възможност за отпускане на достъпни кредити на граждани за целите на санация на жилищни обекти. Мотивирането на домакинствата да подобрят енергийната ефективност на своите жилища може да се постигне чрез различни политики и инструменти.