Общинският съвет в Трън гласува преструктуриране на щатни бройки в  Общинския исторически музей

Общинският съвет в Трън гласува преструктуриране на щатни бройки в  Общинския исторически музей

Местният законодателен органи на  Трън одобри извършването на преструктуриране на две щатни бройки в Общинския исторически музей (ОИМ) в града. Това се прави с цел  да бъдат изпълнени направените предписания на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата. Решението беше прието на редовното заседание, което се проведе в края на миналата седмица.

Предложените промени се налагат заради извършена проверка  от Министерството на културата през март т.г. Проверяващите са установили, че музеят не разполага с необходимия брой музейни специалисти за формиране на постоянно действаща фондова комисия.

В докладната записка, внесена от директора на ОИМ д-р Милена Катошева, се пояснява, че с разпореждане на Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ са наложени принудителни административни мерки, включително задължително назначаване на фондова комисия.

Приетото решение предвижда една щатна бройка „фондохранител“ да бъде трансформирана в длъжност „уредник“, а една щатна бройка „хигиенист“ – в длъжност „екскурзовод“. От общинската администрация уточняват, че преструктурирането ще бъде извършено без промяна в общата численост на персонала.

Според мотивите към предложението на директора на Музея, промените ще осигурят възможност за законосъобразно формиране на фондова комисия и за нормално изпълнение на дейностите по управление, съхранение и опазване на музейните фондове. С решението си ОбС възлага на директора на музея да организира изпълнението на решението.