Грипната вълна вече отшумява, но циркулират сезонни вируси, твърдят от РЗИ-Перник

Грипната вълна вече отшумява, но циркулират сезонни вируси, твърдят от РЗИ-Перник

Заболелите от грип и остри респираторни заболявания /ОРЗ/ продължават да намаляват. През изминалата седмица на територията на община Перник са регистрирани 42 болни от ОРЗ, при 55 за предходната седмица. Заболеваемостта в общината през този период е била  63,83 %ОО. Това информираха от Регионалната здравна инспекция в Перник.

Над 4 пъти по-малко са заболелите от варицела в региона. През изминалата седмица са констатирани 4 болни, при 18 за предходната седмица. Заболелите са във възрастовите групи 5-9 г. – 3 и 30 – 34 г.- 1. Всички заболели се лекуват  амбулаторно от личните си лекари.

По-малко са и болните от ентероколит. През изминалата седмица са установени 2 заболели, при 3 за предходната седмица. Заболелите са жени на 74 г. и 38 г. от Перник. Те се лекуват стационарно в Инфекциозно отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“ АД-  Перник.

През седмицата е констатиран 1 болен от скарлатина, при нито един през предходната.

Намалели са и заболелите от вирусен хепатит. През седмицата е установен само 1 болен от вирусен хепатит тип Е. Заболелият е мъж на 50 г. от Перник, който се лекува в инфекциозно отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“ АД -Перник.

През седмицата е констатиран 1 болен  от лаймска борелиоза, при нито един  за предходната седмица. Заболелият е мъж на 29 г. от гр. Перник, който се лекува в МБАЛ „Рахила Ангелова“ АД гр. Перник.

От РЗИ увериха, че са извършени епидемиологични проучвания на всички регистрирани случаи. Предприети са необходимите противоепидемични мерки спрямо болните и контактните лица.

През седмицата инспекторите на РЗИ – Перник са извършили 192 проверки. От тях 82 са свързани със спазването на забраната за тютюнопушене.

И през изминалата седмица здравната инспекция продължи да извършва ежедневен мониторинг на питейните водоизточници в областта. За целта са взети 378 проби с питейна вода от различни населени места, за да се установи дали подаваната им вода за питейно-битови цели отговаря на изискванията на Наредба №9 на Министерството на здравеопазването. Добрата новина е, че до момента не са установени отклонения от изискванията за качество.