Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ изпрати отворено писмо до министър-председателя, министъра на финансите, ръководители на ключови държавни институции и администрации, с което изразява категорично несъгласие с намеренията за механично намаляване на разходите за администрацията с 10%.
В писмото се подчертава, че подобен подход, без предварителен функционален анализ и оценка на натовареността и ефективността на администрациите, застрашава нормалното функциониране на държавните институции и качеството на публичните услуги.
САС „Подкрепа“ алармира и за задълбочаващите се дисбаланси в заплащането между различните администрации, като предупреждава, че предлаганото увеличение на възнагражденията с еднакъв процент ще облагодетелства вече високоплатените структури и ще остави най-ниско платените служители в още по-тежко положение.
В отвореното писмо САС „Подкрепа“ настоява за:
*да бъде преустановено механичното орязване на административните разходи;
*да се извърши реален функционален анализ на административните структури;
*да се разработи справедлив механизъм за увеличение на възнагражденията;
*да започне незабавен диалог със синдикалните организации.
От Синдиката на административните служители „Подкрепа“ предупреждават за нарастващото напрежение сред служителите в държавната администрация, както и че при липса на промяна в политиката, ще бъдат предприети всички законови синдикални действия, включително протести и стачни действия.
Новините днес и утре Перник – новините
