Три пъти са скочили болните от варицела в региона, твърди РЗИ-Перник
?????????????????????

Три пъти са скочили болните от варицела в региона, твърди РЗИ-Перник

Три пъти са се увеличили заболелите от варицела в региона. През изминалата седмица са регистрирани 18 болни, при 6 за предходната седмица. Най-много са болните на възраст 5 – 9 г.- 11. Следват възрастовите групи: възрастовите групи 1-4 г. – 4; 10-14 г. – 2 и 40 – 44 г. – 1. Всички заболели се лекуват  амбулаторно от личните си лекари. Това информираха от Регионалната здравна инспекция в Перник.

Над два пъти повече са заболелите от заразни заболявания, без грип и остри респираторни заболявания /ОРЗ/. За периода са констатирани 24 болни, при 10 за предходната седмица.

По-малко са болните от грип и ОРЗ. През седмицата на територията на община Перник са регистрирани 55болни от ОРЗ, при 51 за предходната седмица. Заболеваемостта през периода е била 83,59 %ОО.

Незначително са се увеличили и болните от ентероколит. През седмицата са констатирани 3 заболели, при 1 за предходната седмица. Заболелите са жени на 76 г. и 69 г. от Перник и село Студена и дете на 3 месеца от Радомир. Те се лекуват стационарно в Инфекциозно отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“- Перник и УМБАЛИПБ -София.

Леко са нараснали и болните от вирусен хепатит, при 1 за предходната седмица.

Констатиран е 1 болен от вирусен хепатит тип Е, при 1 за предходната седмица. Заболяла е жена на 43 г. от село  Дивотино. Тя се лекува в инфекциозно отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“ АД гр. Перник.

Има 1 болен от вирусен хепатит тип В, при нито един за предходната седмица. Заболял е мъж на 44 г. от село Драгичево.

Още 1 болен от вирусен хепатит тип С е установен през седмицата, при нито един за предходната седмица. Заболялата е жена на 61 г. от Брезник.

От РЗИ увериха, че са извършени епидемиологични проучвания на всички регистрирани случаи. Предприети са необходимите противоепидемични мерки спрямо болните и контактните лица.

През седмицата инспекторите на РЗИ – Перник са извършили 135 проверки. От тях 47 са свързани със спазване на забраната за тютюнопушене в заведения за обществено хранене.

И през миналата седмица здравната инспекция продължи да извършва ежедневен мониторинг на питейните водоизточници в региона. Взети са 78 проби с питейна вода от различни населени места. Целта е да се установи дали подаваната вода за питейно-битови цели отговаря на изискванията на Наредба №9 на Министерството на здравеопазването. Добрата новина е, че не са открити отклонения от изискванията за качеството, съгласно наредбата.