РЗИ-Перник организира безплатни изследвания по повод Деня за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

РЗИ-Перник организира безплатни изследвания по повод Деня за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

Регионалната здравна инспекция в Перник организира информационна кампания по повод Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, която ще се проведе от 13 май до 20 май под мотото „Това не го казвай. Думите оставят следи…“. Инициативата е част от третия етап на Националната АНТИСПИН кампания и е насочена към повишаване на обществената информираност за ХИВ и насърчаване на толерантността и подкрепата към хората, живеещи с вируса, съобщиха от здравната инспекция.

В сградата на РЗИ-Перник ще се проведат дни на отворените врати с възможност за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ, хепатит В, хепатит С и сифилис. Изследванията ще бъдат организирани от 18 до 20 май в часовия интервал от 13:00 до 16:00 часа.

Предвидени са и изследвания на терен с безплатни бързи тестове. На 13 май те ще се състоят в Медицински център (МЦ) „Радомир“, а на 15 май – в Дентална клиника „ЕО ДЕНТ“ в областния град.

На 17 май от 19:00 часа пред сградата на Международния младежки център (ММЦ) в Перник ще се проведе вечерно бдение със свещи във формата на панделка в знак на съпричастност към хората, засегнати от ХИВ/СПИН. Гражданите ще могат да се включат на място заедно със служители на РЗИ, екипи на ММЦ и Български младежки Червен кръст (БМЧК) – Перник, както и като запалят свещ в домовете си в 21:00 часа.

В рамките на кампанията ще бъдат разпространявани и информационни материали. Инициативите ще се реализират в партньорство с ММЦ – Перник, БМЧК – Перник, МЦ „Радомир“, Дентална клиника „ЕО ДЕНТ“ и общопрактикуващи лекари.

От РЗИ подчертават, че акцентът в кампанията е поставен върху значението на информираността, съпричастността и толерантността към хората, живеещи с ХИВ.