ОИЦ-Перник отбеляза 15 години от създаването на Мрежата от информационни центрове

ОИЦ-Перник отбеляза 15 години от създаването на Мрежата от информационни центрове

В навечерието на Деня на Европа, в тържествената зала на Минна дирекция, Областният информационен център /ОИЦ/ в Перник отбеляза 15 години от създаването на Мрежата от информационни центрове със заключително събитие от националната инициатива „15 години ОИЦ – свързваме идеи с възможности.

„Областните информационни центрове са важен мост между хората, бизнеса и възможностите, които Европейският съюз предоставя. Чрез своята експертиза и активна работа те помагат европейските проекти да се превръщат в реални инвестиции, развитие и по-добро качество на живот за местните общности“, каза Стефан Кръстев – заместник- кмет на Перник. Той допълни, че европейските проекти са ключов инструмент за модернизацията на регионите, за развитието на инфраструктурата, образованието, социалните услуги и за създаването на по-добри условия за живот и работа.

Инж. Иван Искренов – ръководител на проекта за създаване и функциониране на ОИЦ – Перник, направи хронологичен анализ на идеята за създаването на мрежата от информационни центрове, структурата и функционирането ѝ , като отбеляза нейната роля при популяризирането на европейските фондове и Кохезионната политика на Европейския съюз.

Инж. Ирена Георгиева – управител на ОИЦ – Перник, представи постигнатите резултати за 15 години функциониране на ОИЦ. Повече от 8550 са участниците в инициативите на ОИЦ; 142 880 експертни съвета, предоставяни на потенциални бенефициенти; повече от 1500 медийни публикации за дейността на Инфоцентъра. Освен постигнатите резултати инж. Георгиева сподели и новите хоризонти и предизвикателства пред екипа като: продължаване на мисията за информиране и подкрепа с новите инструменти и приоритети на ЕС; адаптиране към нуждите – гъвкав отговор на променящите се изисквания на бизнеса, гражданите и общините; иновации и устойчивост – фокус върху зелената трансформация, дигитализацията и устойчивото развитие на област Перник.

По време на събитието представители на общините: Перник, Трън, Земен, Ковачевци и Брезник представиха успешно реализирани проекти през изминалите години. Презентирани бяха и проекти, реализирани по Плана за възстановяване и устойчивост, оперативни и трансгранични програми. Образователните институции от Перник бяха представени от възпитаници и техни преподаватели от ПГИ, СУРИЧЕ „П. Берон“, ГПЧЕ „Симеон Радев“ и  СУ „Васил Левски“ – гр. Брезник, които споделиха своя опит и незабравими преживявания чрез изпълнение на проекти по програма Еразъм+.