За седми път на 10, 11 и 12 юли в Гигинци ще се проведе Църногорския събор „В сърцето на Граово“ – сподели зам.-областният управител Владимир Русев.
Събитието традиционно събира представители на местния бизнес, прозводители, земеделски стопани, които показват дейността си.
Русев подчерта, че е приета поканата от Националния гвардейски духов оркестър, който ще открие събора. Все още не е ясно на каква тема ще е традиционният колоквиум, който предшества проявата.
Тази година съборът ще бъде посветен и на 150 годишнината от Априлското въстание
Църногорският събор „В сърцето на Граово“ традиционно се провежда на поляните край Църногорския манастир „Св. Козма и Дамян“ при брезнишкото село Гигинци. Съборът представя културата, талантите, музиката, традициите, обичаите, занаятите и духа на Граово. Идеята е събитието да възроди духа на народното веселие, родовите срещи, празниците по селата, както са събирали хората в миналото.
Новините днес и утре Перник – новините
