Съборът „В сърцето на Граово“ ще се проведе за седми път през юли месец

Съборът „В сърцето на Граово“ ще се проведе за седми път през юли месец

За седми път на 10, 11 и 12 юли в Гигинци ще се проведе Църногорския   събор „В сърцето на Граово“ – сподели зам.-областният управител Владимир Русев.

Събитието традиционно събира представители на местния бизнес, прозводители, земеделски стопани, които показват дейността си.

Русев подчерта, че е приета поканата от Националния гвардейски духов оркестър, който ще открие събора. Все още не е ясно на каква тема ще е традиционният колоквиум, който предшества проявата.

Тази година съборът ще бъде посветен и на 150 годишнината от Априлското въстание

Църногорският събор „В сърцето на Граово“ традиционно се провежда на поляните край Църногорския манастир „Св. Козма и Дамян“ при брезнишкото село Гигинци. Съборът представя културата, талантите, музиката, традициите, обичаите, занаятите и духа на Граово. Идеята е събитието да възроди духа на народното веселие, родовите срещи, празниците по селата, както са събирали хората в миналото.