Отвлякоха млад българин, с ТЕЛК, от улицата в Украйна и го изпратиха на фронта, бащата на Сияна зове Външно да…

Отвлякоха млад българин, с ТЕЛК, от улицата в Украйна и го изпратиха на фронта, бащата на Сияна зове Външно да…

Бащата на загиналата край Телиш Сияна – Николай Попов, отправи апел в социалните мрежи до Министерството на външните работи заради тревожен случай с български гражданин в Украйна.

Става дума за Любомир Киров от Сандански – млад мъж с увреждане и ТЕЛК решение, който е бил насилствено мобилизиран от украинските власти. Според близките му, преди няколко дни той е отвлечен от улицата и изпратен на фронта, въпреки че едната му ръка е силно увредена и няма как да оцелее при бойни действия.

Бащата на момчето се е обърнал към Попов за помощ. В емоционална публикация той настоява институциите да реагират незабавно:

„Малко ли български деца загиват всеки ден в нашата „война на пътя“, че днес трябва да плащаме и с българска кръв на фронта срещу Русия? Ако Любомир имаше американски, немски или друг паспорт, украинските посланици в тези държави отдавна щяха да бъдат привикани. Но Любчо е българин. И днес за него трябва да се борим през Фейсбук. Жалко.“

Случаят вече предизвика реакция и в Народното събрание. Председателят на Комисията за българите в чужбина Стоян Таслаков заяви, че е недопустимо български гражданин с инвалидност да бъде мобилизиран насила. Той настоя премиерът Росен Желязков и МВнР да предприемат незабавни дипломатически действия:

„Ако сме стратегически партньор на Украйна, те трябва да покажат уважение към нас и нашите граждани. Очаквам натиск и действия за освобождаването на Любомир Киров Любомирoв.“

Семейството на младия мъж продължава да търси съдействие през медиите и социалните мрежи, надявайки се държавата да се намеси, преди да е станало твърде късно./Източник БЛИЦ