В социалните мрежи се появиха притеснения на жителите/ пък и не само на тях/ на трите села в Трънско, където вилня пожарът, че тези, които няма постоянно жителство в селата, няма да получат никаква финансова помощ за опожарените си домове. Затова помолих кмета на Община Трън Цветислава Цветкова, да даде малко разяснения по този повод.
„ До мен също стигнаха слухове, че хората се безпокоят как ще бъдат оценявани щетите на пострадалите имоти. Искам да подчертая, че в комисията, която сформирахме с моя заповед, има конструктор, оценител на имоти и други експерти, които ще изготвят адекватна оценка на щетите. Що се отнася до мълвата, че собствениците на пострадали имоти, които не са с постоянен адрес няма да получат финансова помощ, искам да направя едно уточнение. Ние създадохме организация и представители на Дирекция „Социално подпомагане“ и ГРАО обходиха всички пострадали имоти- къща по къща и предоставихме възможност на собствениците, които искат, да се регистрират по настоящ адрес. Тези, които го направиха, имаха възможност веднага да си подадат заявление в Дирекция „Социално подпомагане“ за еднократна помощ. Експертите от „Социално подпомагане“ вече ще преценяват кой има право на тази помощ и кой няма. Каквото зависи от нас, като община, сме го направили, за да помогнем. Дарителската сметка открихме с цел да можем да подпомогнем и тези, които не са пожелали да се регистрират по настоящ адрес, но къщата им е изгоряла. Общинският съвет, на базата на протоколите, които ще изготви комисията, която описва щетите, ще ги огледа и прецени размера на помощта на всеки по отделно, съобразно щетите и средствата, които са събрани по дарителската сметка. Нарочно пуснах само 1 месец за събиране на дарения, после пак ще възобновим набирането на средства. Но искам след изтичането на този месец, в началото на септември Общинският съвет да се събере и разпредели средствата и да ги дадем на хората, за да имат време, преди зимата, да направят някакви ремонти, за да могат да посрещнат зимата. Няма логика да събираме 3 месеца средства и да ги разпределяме през декември, когато времето вече не позволява да се извършват никакви ремонти. В момента сме насочили усилията си да се почистят пострадалите имоти от отломките. Днес тежката механизация, която наехме, ще натовари и превози отломките до съответното депо. Така хората ще могат да пристъпят към ремонта на пострадалите къщи. Уверявам всички, чиито домове пострадаха от пожара, че Община Трън ще направи всичко, което законът ни позволява, за да помогнем на хората с изгорелите къщи. Аз се радвам много, че мъката на нашите земляци обедини много хора и те дойдоха в събота да помогнат в разчистването на опожарените домове. Благодаря на всички за проявената човещина и съпричастност“.
Новините днес и утре Перник – новините
