Над половината от жителите на община Перник остават без вода заради превключване на новия водопровод

Над половината от жителите на община Перник остават без вода заради превключване на новия водопровод

В сряда-18 юни, отново предстои превключване на част от новоизградения водопровод на гр. Перник по проект „Изграждане на ВиК инфраструктура на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване и Канализация“ ООД гр. Перник“. Това информираха от водоснабдителното дружество.

От там уточниха, че дейностите предвиждат превключване на участък от около 1200 метра на довеждащ водопровод с диаметър 1000 мм. Във връзка с това е необходимо временно преустановяване на водоснабдяването в централна градска част на Перник. Това включва кварталите: „Караманица“, „Железни заводи“, „Калкас“, „Ралица“, „Могиличе“, „Варош“, „Байкушева махала“, „Клепало“, „Радина чешма“, „Бела вода“. Без вода ще бъдат жителите на Батановци и селата: Дивотино, Мещица, Витановци, Ярджиловци, Лесковец, Черна гора, Богданов дол.

Водоподаването ще се преустанови поетапно в 23:00 ч. на 17.06.2025 г., като някои квартали от централна градска част имат възможността да бъдат водоснабдени от алтернативен водопровод през кв. „Изток“.

За някои зони дружеството предварително ще резервира вода в градски резервоар, който захранва засегнатите квартали. В този случай ще се подава вода на 18.06.2025 г. от 18:00 до 22:00 часа.

След това водоподаването ще се преустанови отново, с цел оптимизиране на наличните водни количества за 19.06.2025 г.  Тогава отново ще се пусне водата от 18:00 ч., до изчерпване на количествата в резервоара.

Някои зони, обаче, нямат възможност да бъдат водоснабдени от Градски резервоар и водоподаването ще бъде осигурено след приключване на строителните дейности.

Град Батановци, с. Мещица, с. Ярджиловци и кв. „Бела вода“ (под главния път) ще бъдат на режимно водоподаване, както са указани часовете за гр. Перник.

За да могат абонатите на дружеството да бъдат максимално обезпечени с вода, на 18.06.2025 г., „Водоснабдяване и канализация“ – Перник е осигурило водоноски, които ще бъдат разположени на следните адреси:

За кв. „Калкас“ – централен площад;

За кв. „Ралица“ – при Профилакториум на ул. „Протожерица“ № 100;

За кв. „Ралица“ –ул. „Стара планина“ № 93;

За кв. „Проучване“ – пресечната на ул. „Варна“ и ул. „Русе“;

За кв. „Куциян“ – пред магазина;

За кв. „Бела вода“ – на площада;

За гр. Батановци – на площада;

За с. Лесковец – на площада;

За с. Богданов дол – на площада;

За с. Витановци – при кметството.

Работата по превключването на връзките по новия водопровод се очаква да приключи на 18.06.2025 г. и водоподаването да бъде възстановено в 18:00 ч.

В случай на възникване на непредвидени в плана за работа обстоятелства и предвид сложността на обекта, ако при изпълнение на превключването се наложи по-дълго прекъсване на водоподаването, „Водоснабдяване и канализация ООД“ гр. Перник ще  информира допълнително за напредъка на строителните дейности.