ЕПУ не е канал за нелегални мигранти, 52-ма били студентите в момента

ЕПУ не е канал за нелегални мигранти, 52-ма били студентите в момента

В момента в Европейския политехничмески университет в Перник се обучавали 52-ма чуждестранни студенти, твърди ректорът на висшето училище проф. Иван Петков.

Те идват от Нигерия, Камерун, Русия, Сирия, Пакистан, Гърция и Германия, като част от тях се обучават в бакалавърските програми „Приложна информатика“, „Зелена енергетика“ и „Строително инженерство“. Друга част от чуждестранните студенти са записани в магистърските програми „Мениджмънт на информационните технологии“, „Управление на сигурността на личните данни“ и „Слънчева енергетика“.

От университета в Перник допълват още, че са предприели стъпки за получаване на институционална акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация. Процедурата ще продължи в рамките на 18 месеца.

ЕПУ е създаден с решение на Народното събрание от 10 юни 2010 г. Той предлага образование на основата на персоналния подход със студентите, като се съобразява с индивидуалните им възможности и желания, подготвяйки ги за професионална реализация в пазарната среда на променящия се свят, пише БТА.

Припомняме, че висшето учебно заведение остана без акредитация, а решението на Националната агенция за оценяване и акредитация е било взето в края на март. В публичното пространство просветният министър Красимир Вълчев заяви, че във висшето учебно заведение са извършени много проверки, които показали, че ЕПУ е канал за мигранти и в него реално не се извършва учебна дейност, а от Министерството на образованието и науката освен студенти, не открили и преподаватели. Заключението – в него не се извършва реален учебен процес, обучението е под формата на консултации – и още.

Ректорът на ЕПУ пък категорично отрече тези твърдения и заяви, че университетът по никакъв начин не е канал за нелегални мигранти.

 От Националната агенция за оценяване и акредитация също са правили проверки, но обясняват, че по закон всяко тяхно посещение се обявява предварително.

Миналата година университетът е започнал процедура по акредитация, но в края на март е получил отказ. Причината – проблем с материалната база и с преподавателите. Това обаче далеч не означава, че Пернишкият университет ще спре да функционира. Учебното заведение има 18 месеца, в които може да отстрани констатираните нарушения и след това отново да стартира процедура за акредитация. Може и да атакува решението на акредитационния съвет в съда. Което е и направено.

Припомняме, че в парламента вече бяха приети на първо четене изменения, които предвиждат държавата да може да закрива неработещи висши училища по ускорена процедура, когато е установена трайна липса на учебен процес. Решението все още не е окончателно. По сега действащото законодателство подобни казуси могат да се проточат с години в съда.