На най-българския празник 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в рубриката „Съвременни будители“, Държавен архив – Перник представи историка, етнолога, дългогодишен музеен деец Цветана Манова.
Тя е родена на 9 февр. 1946 г. в Перник. Целият ѝ професионален път преминава в Регионалния исторически музей в Перник. Над пет десетилетия проучва и популяризира традиционната култура на Перник и региона. Заради дългогодишната ѝ професионална, научна, творческа и обществена дейност е призната за един от авторитетните познавачи на традиционните културни практики на територията на Средна Западна България. Автор е на публикации в научни и специализирани издания, на книги, свързани с етнографията, с родовата памет и обичаи. Участник в регионални, национални и международни конференции.
Цветана Манова е част от организационния екип още от времето на първия фестивал през 1966 г., предшестващ днешния Международен фестивал на маскарадните игри, участва във всички международни конференции, съпътстващи събитието. Тя е неизменен член на журито на фестивала, както и на всички регионални фестивали. Търсен професионален консултант от читалищните самодейци във връзка с техни участия и проекти. Един от инициаторите е и участник в екипа за издигане на кандидатурата и вписването на обичая Сурова в Пернишко в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството.
През 2021 г. е удостоена със званието „Почетен гражданин на Перник“ за дългогодишната ѝ професионална, научна, творческа и обществена дейност, свързана с проучване, документиране, популяризиране и опазване на локалните практики в традиционната култура на Перник и региона. През същата година като част от екипа на Сдружение с нестопанска цел „Локално наследство“ участва в проекта „Селското хоро в Пернишко“, който е вписан в Националната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство – Национална листа „Живи човешки съкровища – България“ 2021.
В деня на словото – 24 май, Държавен архив – Перник представя Цветана Манова като изследвач и пазител на личната, родовата и колективната памет през призмата на българската обредност.
Снимка на Цветана Манова като член на журито с Милчо Георгиев и Василка Дергачова на Общинския събор-преглед на народното творчество – етап от XI национален събор на народното творчество Копривщица, 2015 в Радомир. 15 юни 2015 г.
