„Почти всички, които се изказваха преди мен, сякаш избягват да видят големия розов слон в стаята – частните пенсионни дружества. За 2024 г. те са прибрали 352 милиона лева приходи, от които 292 милиона са под формата на такси от бъдещите български пенсионери, а доходността, която постигат, е абсурдно ниска – едва 2,42% над инфлацията за 20 години“, заяви Димо Дренчев от трибуната на НС . Така той разби фасадата на предложението за „Пътна карта за реформа в пенсионната система“, като насочи вниманието към онова, което мнозина упорито избягват да назоват – негативната роля на частните пенсионни дружества в подкопаването на устойчивостта на системата.
Според него това е равносилно на грабеж, който не води до никаква реална полза за осигурените лица. Напротив – държавните ценни книжа биха носили по-висока доходност при нулеви разходи за такси.
„В момент, в който някои държави обмислят четиридневна работна седмица и изкуственият интелект би трябвало да ни замени в голяма част от нашата дейност, ние обмисляме вдигане на пенсионната възраст и вдигане на пенсионните осигуровки. Така че по-скоро трябва да мислим за повече инвестиции в производителност на труда и в по-съвременни технологии в България, за да може да го избегнем това и наистина да не го обмисляме.“, каза още народния представител от „Възраждане“.
Той също така категорично осъди наложената под външен натиск частична приватизация на държавното обществено осигуряване, извършена по модел, изоставен от множество други страни: „От 30 държави, които въведоха този модел, 18 вече се отказаха, включително Унгария, Полша и Чехия – същите страни, които запазиха и своята валута. И ние трябва да направим същото.“
Димо Дренчев настоя, че средствата от задължителните осигурителни вноски не са лични спестявания, а публичен ресурс, събиран по закон, и мястото му е в държавната система, а не в частни фондове които „меко казано лошо си вършат работата“.
Към критиката си той добави още два сериозни проблема, които разяждат пенсионната система отвътре – лавинообразното нарастване на инвалидните пенсии и корупционният гнилоч в системата на ТЕЛК: „През 2023 г. инвалидните пенсии са се увеличили с 20%, а през 2024 г. с още 30%. 41% от новоотпуснатите пенсии са инвалидни. Това не е социална справедливост, това е сива икономика. Телковете се превърнаха в търговски предприятия, а една председателка на ТЕЛК се разхожда из София с ягуар. Това не е от заплата.“
Дренчев не пропусна да разкритикува и Комисията за финансов надзор, където по думите му, липсва воля за контрол над фондовете: „Диана Йорданова, която предстои да изберете отново за заместник-председател на КФН, осем години имаше шанс да направи нещо – но не направи нищо. Ако не дойде натиск отвън, тя нищо няма да промени. А ситуацията е скандална.“
Завършвайки изказването си, народният представител подчерта, че „Възраждане“ няма да се откаже от каузата за връщане на вноските в НОИ, без да се посегне на личните средства, а само по отношение на бъдещи постъпления.
„Ние не искаме да вземем нечии пари насила. Но е време този национален експеримент с частните фондове да бъде прекратен. Иначе ще продължим да наливаме стотици милиони годишно в неефективната система създала парадокса „две пенсии са по-малки от една“, докато хората се чудят дали ще въобще ще дочакат пенсия.“