На 19 май се отбелязва Европейския ден за борба със затлъстяването. Началото на тази инициатива е поставено през 2009 г. и целта е да се предостави подкрепа на хората с наднормено тегло и затлъстяване.
Какво представлява затлъстяването?
Затлъстяването е ексцесивно натрупване на мастна маса в тялото. Дължи се на нарушен енергиен баланс вследствие на енергиен внос, по-висок от нуждите на организма. В повечето случаи това е мултифакторно заболяване, обуславящо се от генетични, психо-емоционални, метаболитни, поведенчески и социални причини. Често в основата му стои небалансираното хранене и липсата на двигателна активност
Затлъстяване в детска възраст
Изключително важно е да отбележим, че затлъстяването при децата не е безобидно състояние. Независимо от схващането, че ще бъде преодоляно с възрастта, продължителното задържане на наднормено тегло (свръхтегло и затлъстяване) в детството предразполага към същото и в периода на юношеството и като възрастен. Това е сериозен проблем, който засяга физическото, психическото и социалното благополучие на децата.
През 2024 г. Националния център по обществено здраве и анализи – София, представи данни от проведената в България в периода 2008-2023 г. Европейска инициатива на СЗО за наблюдение на затлъстяването при деца (COSI), които могат да бъдат определени като стряскащи. Анализът на резултатите от последния кръг на проучването, проведен през 2023 г., показва, че 32% от децата в първи клас са с наднормено тегло, 15% от тях са със затлъстяване, а 4,9% от децата със затлъстяване са с тежко такова. Около 20% от децата с тежко затлъстяване са с централно (абдоминално) затлъстяване – самостоятелен фактор, който показва мазнините, които са около органите. Това е показател, който повишава риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет и хронични заболявания. Данните нареждат страната ни на 3-то място по относителен дял на затлъстяване сред децата на 7-годишна възраст от 27-те държави участвали в инициативата.
Защо е важно да отделим внимание на проблема?
Затлъстяването при децата увеличава риска от развитие на множество здравословни проблеми като диабет тип 2, висок холестерол, хипертония, проблеми с костите и ставите, както и психологически трудности като ниско самочувствие и социална изолация. Освен това, затлъстяването в детска възраст често продължава и в зрелостта, затова е важно да предприемем превантивни мерки навреме.
Какво можем да направим?
Затлъстяването, както и свързаните с него незаразни заболявания, са до голяма степен предотвратими и управляеми.
На индивидуално ниво риска от затлъстяване при децата може да се намали чрез превантивни интервенции, които включват:
Осигуряване на балансирано, пълноценно и разнообразно хранене, което означава, че храната трябва да осигурява всички хранителни вещества в адекватни количества за възрастта.
Поощряване и подкрепяне на физическа активност и движение – децата трябва да бъдат насърчавани да играят навън, да практикуват различни спортове и да са физически активности поне по 1 час дневно.
Ограничаване времето пред екрана (телевизор, компютър, смартфон) – трябва да се създаде строг режим с достатъчно време за почивка и той да се спазва стриктно.
Образоване на децата по отношение значението на здравословния начин на живот – разясняване на ползите от здравословното хранене и физическата активност.
Грижа за емоционалното здраве – децата трябва да бъдат подкрепяни в усилията си за водене на по-здравословен начин на живот, а не да бъдат критикувани и осъждани.
Защо е важно да се предприемат действия сега?
Ранната намеса може значително да намали риска от развитие на хронични заболявания и да помогне на децата да изградят навици за здравословен живот, които ще ги съпътстват цял живот.
Всеки от нас носи отговорност за здравето на децата си. Вярваме, че чрез съвместни усилия можем да създадем по-здрава и щастлива среда за бъдещите поколения.