Вътрешният министър и главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков присъстваха на годишния отчет на ОДМВР – Перник

Вътрешният министър и главният секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков присъстваха на годишния отчет на ОДМВР – Перник

  По време на работния формат за отчет на дейността на ОДМВР – Перник през 2024 г. министърът и главният секретар на МВР дадоха отлична оценка на работата и поздравиха служителите за неуморния труд и свършеното през годината. В обръщението си към ръководния състав министър Даниел Митов подчерта значението на дисциплината, непрекъснатото повишаване на професионалната и физическата подготовка на служителите от МВР и най-вече  на спазването на закона и вземането на правилни решения във всяка ситуация. „Увеличението на заплатите в МВР води до повишени очаквания у хората. Служителите на реда трябва да са готови да действат спокойно и със самочувствие. Недобросъвестните полицаи нямат място в системата “, категоричен беше министърът. Той отново постави акцент върху пътната безопасност и почерта, че обединяването на видеонаблюдението на ТОЛ системата, общините и МВР ще подобри значително пътнотранспортната обстановка. Вкарването на не брандирани автомобили в трафика и оборудването им за снимане в движение, също ще допринесе за самодисциплиниране на водачите. Шофьорите трябва да знаят, че всеки автомобил на пътя може да бъде на МВР – заяви в заключение министърът.

Главният секретар подчерта отличната работа по линия на криминалните и икономическите престъпления, охраната на обществения ред и превенцията на престъпността – дейности, които водят до снижаване на регистрираните и повишаване на разкритите деяния.

Министър Митов и главен комисар Рашков очертаха приоритетите в дейността на ведомството и фокусираха  вниманието върху противодействие на наркоразпространението сред подрастващите, на престъпленията ощетяващи бюджета, борбата със сивата икономика, пътнотранспортния травматизъм и подобряване на оперативно-издирвателната и охранителна дейност. Друг основен приоритет според тях трябва да е активизиране на първото ръководно ниво в системата – началниците на групи, които да обучават служителите под тях, да поставят задачи и да контролират изпълнението им.

На анализа присъстваха областният управител Людмил Веселинов, кметовете на общини, административните ръководители на Окръжна и Районна прокуратура – Аделина Алексиева и Гергана Малиновска, председателят на Окръжен съд – Перник Калин Баталски, председателят на Адвокатска колегия – Перник Румен Кирилов, директорът на ТД „Национална сигурност“ – Перник Красимир Костадинов, директорът на РДПБЗН- Перник комисар Борис Борсов и началникът на областно звено „Охрана – Перник“ гл. инспектор Мариела Михова. Всички те подчертаха отличното взаимодействие със служителите на ОДМВР и благодариха за оказаната им чест, да присъстват на събитието.

В анализа за свършеното от ОДМВР през 2024 г, беше подчертан спад на регистрираните престъпления и ръст на разкриваемостта.

С близо 8% са намалели регистрираните престъпления през 2024 г. в област Перник.. От общо регистрираните през този период 1372 са разкрити 713, т.е. постигната разкриваемост е близо 52% при 42, 59% през 2023 г. Покачването е с над 9 пункта.

През 2024 г. е постигнат ръст с повече от 9 пункта на разкриваемостта при криминалните престъпления, която достига 51,97%.

Увеличение на разкриваемостта при престъпленията срещу личността е достигната с над 7 пункта. От регистрирани 197 престъпления са разкрити 120 с процент 60,91. За съпоставимия период на 2023 г. са регистрирани 126 и са разкрити 55 с процент 43, 65.

От престъпленията против собствеността най-голям дял от общо регистрираните имат кражбите – 23, 54%. Разкриваемостта при тях е близо 34%, каквито резултати са постигнати и през 2023 г. С 9, 10 пункта се е покачила разкриваемостта при грабежите.

Добри резултати са отчетени и при общоопасните престъпления. От регистрирани през 2024 г. 420 са разкрити 319 – 75, 95%.

При престъпленията свързани с наркотици, са задържани 106 човека и са проведени 67 специализирани полицейски операции. Иззети са близо 500 растения от рода на конопа, над 2 килограма марихуана, около 400 грама синтетични наркотици/амфетамин, метамфетамин, екстази, кокаин и билка/, както и 55 вейпа.

През 2024 г. са регистрирани 141 икономически престъпления, със 17 по-малко от предходната година. Разкрити са 66 престъпления, по останалите работата продължава. В сравнение с 2023 г. разкриваемостта се е покачила с 26, 02 пункта.

За отчетния период са образувани 114 досъдебни производства за извършени престъпления в условията на домашно насилие, спрямо 57 през 2023 г.

Разследващите полицаи от ОДМВР – Перник през 2024 г. са работили по общо 2192 досъдебни производства /ДП/, при 2149 през 2023 г. През годината са приключени общо 1390 ДП, от които 386 са изпратени в прокуратурата с мнение за повдигане на обвинение. Общият брой на образуваните бързи производства е 449, със 119 повече от предходния период.

Охранителният състав на дирекцията е участвал в 485 специализирани полицейски операции, както и в обезпечаване на обществения ред по време на 237 масови прояви.

По-неблагоприятна обстановка по отношение на пътнотранспортния травматизъм през 2024 г. сочат данните от статистиката. Регистрирани са 702 ПТП при 630 за 2023 г. Загинали са 6 и са ранени 95 човека.  За предходния период са загинали 3 по-малко и са ранени 13 по-малко.

Същевременно се отчита значителен ръст на административно-наказателната дейност. През 2024 г. контролните органи са съставили 5 606 акта за административни нарушения спрямо 4 488 за 2023 г. Глоби с фиш – 22 083 документа  за установени нарушения на правилата за движение. на скоростния режим.

Приоритети в работата на ОДМВР – Перник през 2025 г.: Ефективно противодействие на битовата престъпност с акцент върху малките населени места; Постигане на по-високи резултати в противодействието на употребата и разпространението на наркотични вещества; Активно противодействие на престъпленията свързани с МПС и постоянен контрол на автоморги и складове за съхранение на части от автомобили; Подобряване на резултатите в борбата с незаконната търговия и разпространение на акцизни стоки без бандерол и измамите и злоупотребите със средства от ЕС; Борба с корупцията във всичките й форми и подобряване сътрудничеството с гражданите в тази насока; Превенция и ограничаване на пътнотранспортния травматизъм и активно взаимодействие и обучение на подрастващите; Повишаване на професионалната подготовка на служителите от дирекцията, за ефективно противодействие на оперативно-издирвателната и охранителна дейност; Активна превантивна дейност по всички направления на работа.