ИА ГИТ и немска организация се ангажираха да защитават правата на българските работници в Германия

ИА ГИТ и немска организация се ангажираха да защитават правата на българските работници в Германия

Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ /ИА ГИТ/ е подписала Анекс за разширяване на сътрудничеството с мрежата на всички консултантски центрове в Германия, обединени в Arbeit und Leben Counseling Networк Decent Work (Мрежа от консултантски центрове „Миграция и достоен труд“). Това информираха от Дирекция „Инспекция по труда“ в Перник. От там поясниха, че целта е да бъде осигурена по-добра защита и гаранции за достоен труд на българските работници в Германия.

Успешната съвместна дейност по вече подписаното Споразумение се базира както на индивидуални консултации, така и на превантивни информационни дейности в подкрепа на български граждани, полагащи или полагали труд на територията на ФР Германия. По този повод от германска страна бе отправено предложение за сключване на Анекс.

С разширяването на сътрудничеството консултантските центрове ще предоставят на ИА ГИТ контакти в много германски региони, където работят служители с български език. За провинции, където няма офис на мрежата, отново ще се подава информация към инспекторите по труда, за да се отправи запитване към друга сродна партньорска организация в случай на нарушени трудови права на български работници.

Анексът бе подписан по време на информационен семинар, организиран от Европейския орган по труда (ЕОТ) в сътрудничество с консултативната мрежа Arbeit und Leben Counseling Network Decent Work и Федералното министерство на труда и социалните въпроси на Германия. Семинарът се е провел в Берлин, ФР Германия. В него са участвали представител на ИА ГИТ, експерти от Националния осигурителен институт (НОИ) и Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). Събитието е било насочено към българо-говорещите съветници от мрежата немски консултативни центрове „Миграция и достоен труд“ с цел укрепване на техния експертен опит при работа по случаи с български мобилни работници.

Този семинар е предоставил всеобхватни познания за германското и българското трудово и социално право, както и за правата на жертвите в случаи на трафик на работна ръка и принудителен труд. По време на семинара е започнало изработването  на документ, който съдържа информация, сравняваща основните положения в българското и немското трудово законодателство. По време на семинара е била проведена и дискусия с българо-говорещите съветници с цел идентифициране на най-честите проблеми, по които работниците се обръщат към тях.

Успешното партньорство между ИА ГИТ и консултативните центрове по трудово право Arbeit und Leben Berlin-Brandenburg (AuL) бе отличено и с награда за отличителна добра практика от Европейския орган по труда (ЕОТ)