Дарителска кампания за попълване на фонда си с материали, свързани с историята на просветното и образователното дело в пограничния край, обяви Общинският исторически музей в Трън. Това информира директорът Милена Катошева.

Тази инициатива е свързана и с 90 годишнината от рождението на Иван Зрънчев. Той е дългогодишен учител и директор на Трънската гимназия, автор е на книгата „Просветното дело в Трънско от Възраждането до наши дни (1778 – 2018).
Дарителската кампания ще продължи от 1 до 30 април. Материалите, които се приемат, са фотографии, спомени, документи, свидетелства, програми, учебници, помагала и др. Идеята е те бъдат показани в изложба, която ще се открие в навечерието на 24 май.
Милена Катошева коментира, че е желателно притежателите на стари снимки да ги предоставят за ползване в дигитален формат или като оригинали. Даренията ще бъдат съхранени и с тях ще се обособи фонд свързан с историята на просветното дело.
Катошева сподели, че е директор на ОИМ – Трън от февруари т.г. след с печелен конкурс, обявен от Община Трън. Тя е родена и живее в Перник, но е тясно свързана с Трънския край по бащина линия. Това е и главната причина да избере да поеме този пост, при далеч по-примамливи предложения. Близо десет години е работила като главен уредник в къща-музей „Димитър Димов“ към Националния литературен музей в София. Била е и главен асистент в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към Българската академия на науките.
Директорката на музея в Трън уточни, че на първо време ще работи за ремонтирането и обновяването на експозицията в Музея на бусинската керамика, който е емблематичен за Трънския край, наред с други важни обекти, представляващи интерес за посетителите на Община Трън. За целта музеят ще кандидатства по обявени проекти на Министерство на културата. Катошева има още много ценни идеи за популяризирането на историята на Трънски край. Сред тях са обособяване на постоянна музейна експозиция, свързана с Трънската строителна школа, както и създаване на Природо-научен музей в сградата на несъществуващата вече музейна експозиция на революционната борба в с. Слишовци.
„Имам и още една амбиция- къщата, която Общината ни предоставя, да успеем да я ремонтираме както трябва и да й вдъхнем нов живот, да я превърнем в истински музей на Трънския край, с който трънчани да се гордеят“, сподели Милена Катошева.