Призивът за бойкот на големите търговски вериги не получи очаквания отзвук в Перник

Призивът за бойкот на големите търговски вериги не получи очаквания отзвук в Перник

Обявения за този четвъртък бойкот на големите търговски вериги, не постигна очаквания ефект, както този на 13 февруари. Апелът на инициаторите този път бе да се купуват само български стоки и то от малките магазини, за да бъде подкрепен малкият и среден бизнес.

Репортерската ни проверка в два от големите хипермаркети в кв. “Изток“ в Перник- Била и Кауфланд, показа, че, за този час на деня, когато много хора са на работа, на паркинга на Била имаше много автомобили. В самия магазин  хората бяха значително по-малко. За разлика от първия бойкот, сега в магазина имаше много промоции на най-различни стоки. На въпроса ми- подкрепя ли призива да се купуват само български стоки, Роза Страхилова, ми отговори: “За мен това е не сериозно. Общоизвестна истина е, че търговците от големите вериги получават, например вносно замразено месо. Размразяват го и го продават като охладено, с етикет, че е българско. Ние как да сме сигурни какво е месото. Това се отнася и за други продукти. Истината е, че, ако контролът от страна на държавата е по-голям, няма да сме свидетели на подобни търговски трикове“.

На паркинга на Кауфланд колите, за този час на деня-13.15ч  не бяха много. Клиентите в магазина също бяха много. На въпроса ми- чувства ли се, че има обявен бойкот, продавач на витрина за месо ми заяви: “Аз не съм усетил, че има бойкот. Сутринта заредихме витрината, както виждате вече е почти празна. А след 17.00ч ще има още повече купувачи. От къде да пазаруват жителите на кв. „Изток“? В малките магазини цените са по-високи, а за акция на някой продукт и дума не може да става. При тези заплати, особено възрастните хора, познайте от къде ще предпочетат да си напазаруват?!“

Да, аргументите на този продавач бяха железни. Очевидно е, че, за да няма произвол от страна на големите търговски вериги е нужен сериозен контрол. Просто БАБХ, НАП и РЗИ трябва да си влязат в ролята и да започнат сериозен контрол. А проверките трябва да са безкомпромисни, както ги правят в европейските страни.  Само тогава наистина конкуренцията ще бъде определящ фактор във формирането на цените на хранителните продукти, пък и не само на тях.