Над 800 труса в Санторини за седмица. Най-тежкият бе с магнитуд 5.2 по Рихгер, а днес един от трусовете е бил 4.3 по Рихтер. Над 10 000 човека са напуснали острова през последните дни.
Улиците на Санторини са пусти, защото много хора са напуснали от страх от земетресенията. Видими щети по сградите няма, разрушения до сега -също. Вчера вятърът бе ураганен. Животът в Санторини като че ли е спрял.
Властите предприеха превантивни мерки в района, като училищата на четири острова в зоната са затворени. Екипи за спешна помощ бяха разположени на остров Санторини.
Въпреки че гръцките експерти казват, че земетресенията не са свързани с вулкана на Санторини, те признават, че начинът, по който се случва сеизмичната активност, е причина за безпокойство.
Остров Санторини е част от калдерата на супервулкан. Затова сеизмичната активност в района предизвиква притеснения. Kалдерата e широка 12 и дълга 7 километра. Дълбока е 385 метра. Тя се е формирала преди около 3600 години при огромно вулканично изригване, за което се смята, че е допринесло за края на Критско-минойската цивилизация.
Според Вулканичния експлозивен индекс това изригване е било от седма степен. Последното изригване с подобна сила в човешката история се случва през 1815 г. в планината Тамбора, в днешна Индонезия, убивайки десетки хиляди и променяйки глобалния климат.
„Това, което трябва да осъзнаем, е, че вулканът Санторини предизвиква много големи експлозии на всеки 20 000 години”, коментира пред ERT Ефтимиос Лекас, сеизмолог и ръководител на комитета за научен мониторинг на Гръцката вулканична дъга.
„Минали са 3000 години от последното такова изригване, така че имаме много време пред себе си, преди да се сблъскаме с голямо изригване”, смята Лекас. той подчерта, че вулканичната активност се увеличава и намалява и може да причини малки земетресения.
Сондажи в рамките на проект Експедиция 398 през 2022-2023 г. разкриха, че в района има две активни магмени камери.
„Санторини вече е преминал през три от тези четири признака. Въпреки това, дори и при тези показатели, изригването не е гарантирано. То може да се случи в рамките на седмица, година, или може изобщо да не се случи”, обясни проф. Ерджан.