„Възраждане“: Калпавото изпълнение на водния цикъл в Перник буди тревога

„Възраждане“: Калпавото изпълнение на водния цикъл в Перник буди тревога

На последната си за годината пресконференция народният представител от „Възраждане“ Димо Дренчев и общинският съветник Радослав Червенков отчетоха дейността си и обърнаха внимание на сериозните предизвикателства, свързани с водния цикъл в Перник и националните проблеми с водоснабдяването. Те акцентираха върху ключови теми като качеството на инфраструктурните проекти, бюджетните ограничения и належащата нужда от ефективно управление.

„Град Перник вече трета година е разкопан по безобразен начин в изпълнение на водния цикъл за 240 милиона лева“, заяви Димо Дренчев. Той подчерта, че контролът върху качеството е изключително занижен, а изпълнителят очевидно няма капацитет за подобен мащабен проект. Загубите на вода в Перник достигат 83%, при средно 60% за страната. Това нарежда града на второ място в страната по загуби на вода. Народният представител съобщи, че на изслушвания в Народното събрание през изминалата седмица Перник е даден като пример за лошо изпълнение на воден цикъл заради това, че се прави бавно, скъпо и некачествено.

„Само по трасето от язовир „Студена“ до Перник се губят 600 тона вода на ден“, добави народният представител.

По данни на Дренчев, бюджетът за ВИК сектора през следващите четири години е около 3 милиарда лева. „За сравнение, България ще похарчи 5,5 милиарда лева само за два военни проекта – F-16 и бойни машини за пехотата“, подчерта той. Според него, това е сбъркан приоритет: „Без стабилна водоснабдителна инфраструктура нито икономиката, нито туризмът, нито хората могат да съществуват нормално.“

Той посочи, че в бюджета за тази година е била дадена възможност всички общини да кандидатстват със свои проекти като основната идея е била със средствата да се решат основни проблемите по ВиК инфраструктурата във всички населени места. Област Перник за момента е кандидатствала с 63 проекта на стойност 124 млн. лв. От тях 24 са за ВиК инфраструктура. Депутатът заяви, че сега е моментът да се вложат достатъчно средства в този вид инфраструктура. В противен случай при нов държавен бюджет и редуциране на финансите, същите може да бъдат преустановени за неизвестен период от време. „Истината е, че инфраструктурата, която е строена през 50-те и 60-те години на миналия век, масово в цялата страна е непригодна и нейният ресурс се изчерпва. Ако не подменим съоръженията, ВиК мрежата в селата и не изградим нови язовири, няма да можем да имаме нито поливно земеделие, нито туризъм, а населените места няма как да съществуват без вода“, допълни Дренчев.

Общинският съветник Радослав Червенков също критикува начина, по който се извършва ремонтът в Перник. „След изпълнението на водния цикъл в града ние не можем да положим един квадратен метър асфалт, без да го разкопаем отново заради аварии“, каза той. Като примери бяха посочени улиците „Отец Паисий“, „Юрий Гагарин“ и „Благой Гебрев“, където вече са регистрирани повторни разкопавания.

Дренчев и Червенков подчертаха липсата на координация между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите и община Перник. „Вместо контрол, се прехвърлят отговорности между ведомствата,“ заяви Червенков. Според него общината също не предприема адекватни мерки, въпреки множеството сигнали от граждани. „Качеството на изпълнение е не само лошо, но и опасно за бъдещето на града,“ добави той.

На финала на пресконференцията те призоваха за активна гражданска позиция и подадоха ръка на перничани за подаване на сигнали за некачествено изпълнение на проектите: „Това е нашият град и ние трябва да го защитим“.