До момента Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация в Перник, известна повече като Профилакториума, предлага здравно обслужване и продължително лечение по 9 пътеки, финансирани от РЗОК. От януари 2025 г болницата ще работи по още една пътека- за инфаркт. Тоест, за възстановяване на пациентите след острата фаза на инфаркт, защото има необходимост от такава здравна грижа и тя е търсена от хората. Това информира за Днес и Утре директорът на Профилакториума д-р Юри Торнев.
„Основната цел, която аз съм си поставил с идването ми като ръководител на това здравно заведение е не само да запазим достигнатото ниво на здравно обслужване, но и да го надградим и развием дейността. Първата цел, която съм си поставил е от януари идната година да увеличим легловата база поне с още 10 легла. Имаме моменти, в които надхвърляме съществуващия ни капацитет от 60 легла. На тази база ни е определен и лимит като средства. Увеличавайки леглата, ще имаме възможност да приемем повече пациенти, а това ще е основание и за увеличаване на лимита от РЗОК, което означава повече приходи за болницата“, подчерта д-р Торнев.
На въпроса- кой е най-важния проблем за момента в Профилакториума, той отговори: „Разбира се недостига на кадри, най-вече на медицински сестри. Всичките ни сестри са в пенсионна възраст. На първо време ни трябват три медицински сестри. По този начин ще подобрим още качеството на предлаганата здравна грижа, което е и основната ни цел. Колкото по-бързо оздравее един наш пациент, значи сме си свършили качествено работата като здравно заведение. Заплащането на екипа е подобрено от предишния управител. Ние сега също полагаме усилия да го увеличим от началото на идната година. Минималната работна заплата се вдига от януари, така че се стараем да не допуснем медицинските сестри да са със заплащане близко до минималната заплата. Да не говорим пък за заплащането на лекарите, които работят тук. Те трябва да бъдат мотивирани. Бедата е, че както знаете, всички здравни заведения са регистрирани като търговски дружества, което е пълен абсурд, защото здравното обслужване има и социален ефект, който не трябва да се подценява. В същото време, ние нямаме право да се регистрираме по Закона за ДДС. Това означава, че автоматично губим от дейността си 20%, които ги плащаме. Болницата е сравнително малка и затова всеки лев е ценен“.
Според д-р Торнев, Профилакториумът разполага с много съвременна апаратура. Според него, от месец декември в болницата ще има свободни легла за продължително лечение на хронично болни пациенти- платен прием. „Близките на болни с хронични заболявания, трудно подвижни хора или такива с двигателни проблеми, за които е необходима постоянна грижа, могат да ги доведат при нас. Ние можем да им осигурим много добра грижа, срещу заплащане за период, колкото близките преценят, че им е необходим. За целта предварително близките трябва да позвънят на телефон 0897094072, за да заявят времето, през което трябва да поемем грижата за техния близък. Освен това ни е необходима и медицинска документация, за да се запознаем със здравословното състояние на пациента и да предприемем съответното лечение и грижи“, подчерта той.
Профилакториумът се очертава да приключи отиващата си 2024 г в добро финансово състояние, което е много важно. До момента болницата е в стабилно финансово състояние, няма дългове. „В момента условията в болницата са много добри. Стаите са с по две легла, със самостоятелен санитарен възел, с нова дограма, с безплатна кабелна телевизия, безплатна храна.
„В момента при нас се работи усилено по реализирането на голям проект, свързан с отоплението на болницата. Благодарение на грижите на екипа на кмета на Община Перник Станислав Владимиров и на председателя на Общинския съвет Денислав Захариев, са осигурени повечето от средствата за реализирането на този много важен за болницата проект. Много малка част от парите ще трябва да осигурим ние. След реализирането на проекта, болницата ще се отоплява с електроенергия, но благодарение на монтирането на съвременни термопомпи, разходите на ток ще бъдат значително намалени, което е много важно за нас. Защото в момента разходите за ток не са никак малки. Това ще подобри още повече условията в болницата и ще я направят много привлекателна“, подчерта директорът.
На въпроса- има ли необходимост в момента от нещо, което е много важно за Профилакториума, д-р Юри Торнев отговори: “Да, имаме голяма необходимост от автомобил тип ван. С негова помощ ще можем да транспортираме пациенти до по-отдалечени населени места, когато близките им не разполагат със собствен транспорт. Дори автомобилът да е втора употреба, ще го отремонтираме и ще ни върши много ценна работа не само за транспорт на пациенти, но и за превоз на консуматива. Това ще ни улесни много, а и ще подобри обслужването на болните“.