МБАЛ“Р. Ангелова“ ще посрещне 2025 година в стабилно финансово състояние

МБАЛ“Р. Ангелова“ ще посрещне 2025 година в стабилно финансово състояние

Емил Ненков- изпълнителен директор на МБАЛ“Р. Ангелова“, пред Днес и Утре

-Г-н Ненков, какво е в момента състоянието на пернишката многопрофилна болница?

-В момента 80% от средствата, които постъпват в болницата, основно от Регионалната здравноосигурителна каса отиват за заплати. Тоест, за да се повишат още заплатите, ако не влезе външна субсидия, трябва чувствително да се увеличи приемът на пациенти като обем работа. Има отделения, в които заетостта на легловата база е много слаба, но има и такива, които работят много добре като брой приети пациенти. Такава заетост има в Първо вътрешно отделение, което има голям принос за болницата като обем работа. Заслугата затова е както на началника на отделението, така и на дошлите преди време пулмолози, което даде възможност да се работи по много пътеки. Чувствителни приходи идват и от Неврологично отделение. То последно е ремонтирано и оборудвано с много добра апаратура. Добрата новина е, че приключи ремонтът на помещението, в което ще бъде монтиран скенерът. В ремонтираното помещение, по желание на началника на отделението, е инсталиран старият скенер, марка „Сименс“. Новият скенер е монтиран в помещението, в което до сега беше старият. Тоест, в момента болницата разполага с два скенера. Периодът, в който болницата беше без скенер беше 4-5 дни. От миналата сряда скенерът заработи отново. Болните, при които се налагаше да се направи скенер, изпращахме с наш транспорт в болница „Св. Ана“. Пациентите, които бяха транспортирани в „Св. Ана“ за скенер бяха и хоспитализирани там.

– Тъй като сме в края на годината, как се очертава да приключи 2024 година болницата?

–  За разлика от това, което заварих, когато постъпих в Профилакториума, в тази болница нещата са далеч по-добре. Тук наистина много е направено и здравното заведение е без никакви дългове. До момента болницата няма просрочени задължения, извън текущите по фактури, които са в срок на плащане. Така че болницата ще посрещне 2025 година финансово стабилна. Подали сме искане, с изготвено остойностяване, за ремонт на Хирургично отделение, което не е в добро състояние. Освен това сме подали и искане за закупуване на апаратура за различните отделения: хемодиализа, реанимация и други. Работим много добре със съвета на директорите. Заедно полагаме усилия да ускорим ремонта на Спешно отделение, като възложител ще бъде Министерството на здравеопазването. И при третото обявяване на процедурата за него, за жалост, не беше избрана фирма-изпълнител. Не добрите условия, при които работят сега спешните медици, не само са повод за създаване на конфликтни ситуации, но и отблъскват пациентите, които имат необходимост от лечение да дойдат в болницата. Трябва да мине новото обявяване на процедурата по ЗОП, на което се надяваме да бъде избран изпълнител. Разговарях с Фондация „Капачки за бъдеще“, която ще помогне на отделението по неонатология със закупуването на апарати, които са необходими. Ще бъде закупен и спирометър за Детско отделение, за което настояваше д-р Симеонов. Имаме потвърждение от фондацията, че ще ни помогнат с исканата апаратура.

– Г-н Ненков, не мога да не попитам имате ли личен  конфликт със завеждащия Детско отделение д-р Адриян Симеонов, който не желае вече да работи в отделението?

–  Аз знам, че д-р Симеонов няма отношение към проблемите, които синдикат „Защита“ ми създаде в Профилакториума и се опитва да създава и в тази болница. По настояване на този синдикат, когато бях в Профилакториума, освободих един лекар и така загубихме възможността да работим по една пътека. Що се отнася до Детско отделение, напълно съм съгласен с д-р Симеонов, че отделението не може да се превръща в безплатна поликлиника. Трябва да отбележа, че в много от идеите на д-р Симеонов по отношение на организацията на работа, има много сериозна логика. Не е проблем да решим въпроса прегледът на децата да се извършва извън отделението. Но трябва да седнем и да разговаряме и със съвета на директорите. Мисля, че не е редно да се правим на обидени и вместо да разговаряме с д-р Симеонов, да си говорим през медиите. Надявам се да намерим общ език с него в името на децата на региона. Техният интерес трябва да бъде поставен над всичко останало. В отделението има добри специализанти и им трябва добър ръководител и организатор, който да ги мотивира да работят. Аз съм на ясно и съм длъжен да отбележа заслугата на д-р Симеонов затова, че доведе достатъчно лекари и осигури 24-часови дежурства в отделението. Що се  отнася до въпросната жалба срещу него, не съм вложил нищо лично към д-р Симеонов, когато съм поискал от него писмени обяснения. Ние имахме наскоро медицински одит в урологията и поисках такова писмено обяснение от двама лекари, за да ги представим. Не мога да кажа до колко е истинска тази жалба. Но заявявам, че нямам нищо общо с нея. Тя идва през регистратурата. Има жалби и към други медици в болницата. Писмените обяснения са рутинна процедура и тя в никакъв случай не е свързана с наказание. Не знам защо се обтегнаха отношенията ни с д-р Симеонов. Имам чувството, че си говорим на счупен телефон. Съгласен съм, че не е редно д-р Симеонов да носи отговорност за действията на синдикат „Защита“.  Явно е наложително да проведем един спокоен и нормален разговор и да изясним някои проблеми, за да изчезне това изкуствено напрежение помежду ни. Очевидно инициативата за такъв разговор ще бъде моя.

-Логично е да Ви попитам, имате ли сериозни противоречия със синдикатите?

– За съжаление, имам – със синдикат „Защита“. Искам да заявя, че ще разговарям със синдиката по отношение на Колективния трудов договор. Но държа да подчертая, че не е редно един синдикат да действа чрез създаване на интриги в колектива и с насаждане на напрежение в структурата, където има присъствие. Не трябва да се забравя, че болниците са търговски дружества и се подчиняват на някои закони. Това създава не малко трудности като се има предвид, че здравеопазването с много усилия може да излезе на печалба по ред причини. Всеки директор се старае, ако е наследил задължения, да ги чисти постепенно и да стабилизира финансово здравното заведение. Синдикатът не се интересува от нищо, а започва да определя някакви правила и да принуждава директора да се съобразява с тях, без значение какъв ще бъде ефектът за съответната болница. По този начин не само се обезличава директорът, но се създават опасности за финансовата стабилност на здравното заведение. Тук, в болницата, така определените заплати, са максимума на фона на приходите, които се получават от дейността. Въпреки това непрекъснато с главния счетоводител търсим начини за материално стимулиране на хората за Коледа- било то чрез ваучери или под друга форма. Не сме се отказали да мислим в тази посока. Но, ако  още се увеличат заплатите или се вкара някакъв задължителен елемент в КТД за повишаване на заплатите, примерно с 10% от началото на идната година, това ще доведе болницата до финансов колапс и ще я дестабилизира сериозно. Трябва да се има предвид, че от януари 2025 г се вдига минималната работна заплата. Ще видим как ще стане индексирането и с колко. Коментира се за увеличаване на цената на клиничните пътеки, но още не е ясно. Говори се, че ще отпаднат напълно лимитите по пътеките. Болницата има да получава още над лимитни средства. До сега сме получили около 25% от дължимите средства от РЗОК. Има и още един разход в болницата, който не е за подценяване- големият брой хора, навършили години за пенсиониране. На тях им се полага обещетение в размер на 6 заплати при напускане. Говорим за над 30 човека, което предполага сериозна сума за плащане. Не сме спрели да изплащаме обещетения и се стремим да има ред в плащането. Тук редовно се плащат заплати, нямаме частични аванси, както се носеха слухове.

– А как решавате проблема с недостига на кадри в болницата?

– Този проблем го има във всички областни болници в страната. Разчитаме много някои от специализантите, които дойдоха, да останат при нас, когато завършат. В Хирургично отделение дойде нов лекар- д-р Виктор Маринов, от Александровска болница. С него в отделението дойде и специализант- д-р Кацарски. Очакваме специализанти в други отделения. В АГО дойде лекар от Турция и очакваме да придобие лиценз за български език. В реанимация очакваме още един специализант. Дано да успеем да мотивираме някои от тях да останат при нас. С някои от тях има подписани договори преди да започнат стажа си- практика, която е въведена през 2022 г. Договорът е да работят в съответната болница толкова години, колкото са обучавани. Не сме спрели да търсим медици. Но трябва да създадем и подобаващи условия за тяхната работа, за да ги мотивираме да останат в пернишката болница.