В сградата на Младежки културно-информационен център „Европа“ в Радомир бе даден стартът на превантивната кампания, касаеща киберпрестъпления и други заплахи в интернет спрямо младите хора. Инициативата е дело на служители от РУ – Радомир, съвместно с Общините Радомир, Земен и Ковачевци. На срещата присъстваха заместник-кметът на Община Радомир и председател на МКБППМН –Станислава Генадиева и секретарят на МКБППМН към Община Радомир –Виолина Иванова. Лектори бяха представители на Дирекция „Киберсигурност“ към ГДБОП и Бистра Илиева от Зонта клуб „София“.
Представителите на ГДБОП и Зонта клуб „София“ проведоха беседа сред учениците от деветите и десетите класове на радомирските училища СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ ТПГ „Н. Й. Вапцаров“и ПГТ „Юрий Гагарин“ Беше презентиран проекта на Зонта Интернешънъл – „НЕ на кибернасилието над жени и деца“, в който си партнират с ГДБОП и други организации. Проектът е реализиран по причина на това, че времето в което живеем поставя все повече хора пред екраните на компютрите и това ги прави потенциални жертви на разрастващото се кибернасилие, като децата са от най-засегнатите социални групи. Лекторите споделиха на учениците, че след като станат пълнолетни и кандидатстват за работа, работодателите ще изискват от тях CV, но е важно и да не забравят, че тяхното „дигитално CV“ – информацията, която са публикували за себе си в интернет пространството ще ги следва през целия им живот.
Служители от ГДБОП представиха презентация и разказаха на учениците за различни случаи от практиката си, в които деца са станали жертви на киберпрестъпления. Обяснено м бе какви са правилата за безопасно поведение в интернет, какви опасности дебнат в онлайн средата и какви са видовете кибертормоз. Най-разпространените форми на кибертормоз са кибер хулиганството и уронването на репутация. Всяка снимка и публикация в интернет пространството оставя следа и всички трябва да бъдат много внимателни каква информация и какви снимки публикуват. Подрастващите получиха информация какви са последствията от извършени престъпления от деца в интернет пространството. Бе представен и кратък филм на учениците относно това как публикувана снимка в интернет пространството може да съсипе живота и бъдещето на един млад човек.
В края на мероприятието Бистра Илиева обясни на учениците как могат да станат доброволци към Зонта клуб „София“, за да помагат на по-малките деца да се предпазят от престъпленията в онлайн среда.
В рамките на учебната 2024-2025 година предстои учениците, които станат доброволци към Зонта клуб „София“ и преминат през обучение, да предават наученото на по-малките ученици на територията на общините Радомир, Земен и Ковачевци.