В Брезник честваха 139-години от сражението между „Отряда на обречените“  и Моравската дивизия

В Брезник честваха 139-години от сражението между „Отряда на обречените“  и Моравската дивизия

139 години от сражението между „Отряда на обречените“ на капитан Стефан Кисов и 14-хилядната Моравската дивизия, което е било край Брезник, по време на Сръбско-българската война, отбелязаха тържествено брезничани.

На него присъстваха представители на местната власт, институции в града, ученици и граждани.

Тържественото честване бе организирано съвместно от Община Брезник, Общински исторически музей, Народно читалище „Просвещение 1870 г.“ и църковното настоятелство към храм „Св. Георги Победоносец“.

Общинският исторически музей представи фотодокументална изложба, в близост до паметника на загиналите, който се намира в Градската градина на Брезник Експозицията проследява събитията по време на Сръбско-българската война и окончателния ѝ развой. Показана бе и автентична сабя от бойното поле край Брезник, която е дарена на музея през 1967 г. от наследница на Стоянчо Гълъбов.

Честването откри секретарят на читалището в Брезник, Борис Борисов, който рецитира стихотворението „Новото гробище над Сливница“.

Заместник-кметът на община Брезник Мария Добревска прочете слово, в което отбеляза, че битката при Брезник се е оказала решаваща за развоя на братоубийствената война, спомагайки за окончателната ни победа на българските войски над сръбските в Сливнишкото сражение. В словото си Добревска подчерта още:“Битката се води на терен с ниви, собственост на брезничанина Йосиф Джерманов. След войната той забранява мястото да бъде обработвано в знак на почит и признателност към убитите. През 1975 г., по повод 100-годишнината от Сръбско-българската война, там е поставена паметна морена, а загиналите от отряда на капитан Стефан Кисов са погребани на същото място, където са били боевете. В началото на 20 век гражданството в Брезник взема решение за създаването на комитет по издигане на паметник на загиналите български войни в Сръбско-българската война, който да бъде поставен в Градската градина. Монументът е открит през 1903 г., а тленните останки на героите са пренесени с траурно шествие и положени в основите му. Сто тридесет и девет години по-късно нека си спомним за героичния подвиг на нашите сънародници и да почетем паметта на деветдесет и четиримата български войници, които останаха в историята със своята саможертва в името на едно велико дело“.

Заупокойна молитва в памет на загиналите български войни отслужи свещеникът от Трън – отец Игнатий.

Венци и цветя бяха поднесени от името на кмета на Община Брезник Васил Узунов, от институции, учебни заведения и граждани.