РИОСВ-София не посочи кой е замърсителя на река Струма, а даде предписания само на Община Перник

РИОСВ-София не посочи кой е замърсителя на река Струма, а даде предписания само на Община Перник

РИОСВ- София излезе със становище, във връзка със сигнала, който беше даден  на 26 септември за оцветяване на водите на реката в оранжево. В становището се подчертава, че „Няма превишаване на показателите при полевите измервания на река Струма край Перник“. Според екоинспекцията :“Няма превишаване на показателите при полевите измервания на река Струма край Перник. След извършената проверка на място от експерти на Регионална инспекция по околната среда и водите – София (РИОСВ – София), Басейнова дирекция Западнобеломорски район (БДЗБР) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и направените полеви измервания става ясно, че при показателите (Ph, разтворен кислород, електропроводимост и температура) не се наблюдават отклонения от нормите за „умерено“ състояние на водния обект, съгласно Наредба № 4 за характеризиране на повърхностни води. Водите на реката са видимо бистри, без оцветяване и без мирис. На места се наблюдават жълто-кафяви утаявания по растителността на брега.  Взети са и водни проби за физико-химичен анализ, резултатите от които ще бъдат изпратени от ИАОС до БДЗБР за извършване на окончателна оценка на водното тяло“.

Според РИОСВ, при  извършената на 27 септември проверка от екипи на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и Изпълнителната агенция по околна среда, във връзка с подаден сигнал за замърсяване на  Струма край град Перник, бяха обходени множество участъци по поречието на реката, включително всички колектори и шахти за отпадъчни води на предприятията, при които няма установени отлагания или следи от изтичане на води с посоченото в сигнала оцветяване. Отлагания с оранжево-кафяв цвят са установени по коритото на дере при моста на гара „Разпределителна“, където са установени и тръби, за които към момента от „В и К“ и Община Перник не предоставят информация.

Установен е източник на нерегламентирано изпускане на големи количества, оцветени в посочения оранжево-кафяв цвят от води, формиращи се при изкопите от  изграждането на етапи от „водния цикъл“ на града. При оглед на терен по поречието на реката над външната магистрала на Перник е намерен изкоп с новоизградена бетонова шахта. Над шахтата минава метална тръба, която в следствие на извършените строителни дейности е скъсана, а компрометираният участък е възстановен с гофрирана тръба. За същата към момента ВиК и Община Перник не предоставят необходимата информация за предназначението, собствеността или налично разрешение за изпускане.

Съгласно Закона за водите и Закона за устройство на територията, общината има отговорности за изграждане и правилна експлоатация на канализационните мрежи и съоръжения и контрол при строителството и използването им. С оглед на факта, че представители на Община Перник не присъстваха както на всички етапи от извършване на проверката, така и при съставяне на констативния протокол, че не е предоставена и необходимата информация за констатираните тръби, на Общината са дадени осем предписания със срок за изпълнение до 4 октомври т.г.

Предписанията са за преустановяване на заустването на води от метална тръба, преминаваща под моста на гара „Разпределителна“, да направи обследване на трасето при новоизградената шахта от „водния цикъл“, да установи собствеността и да почисти установените утайки, за което писмено да уведоми РИОСВ – София.

От РИОСВ-София подчертават, че проверките на екоинспекцията ще продължат, а за установените нарушения е сезирана Главна дирекция „Национална полиция“ с цел установяване на всички обстоятелства по констатираното замърсяване.

Припомняме, че РИОСВ-София предприе горепосочените проверки по река Струма на следващия ден, когато замърсената вода се оттече. Екоинспекцията се задоволи единствено да посочи вероятната причина за замърсяването, но без да назове кой е виновника. И предпочете да издаде предписания само на Община Перник и да прехвърли отговорността по намирането на виновника за замърсяването на полицията.

Общоизвестен факт е, че инвеститор на водния проект в Перник е „В и К“. Това означава, че ангажимента да контролира качеството на изпълнението на всички дейности е негова. За жалост, оплакванията в Областната администрация и Община Перник от некачествено извършваните дейности по този проект са стотици. Но очевидно те не са стигнали до МРРБ, за да се предприемат проверки. Все пак, става въпрос за милиони левове…