Гръцките кисели млека, дресинги за салати и бонбони могат да повлияят отрицателно на микробиома на червата, увеличавайки риска от рак на дебелото черво. Това каза пред Daily Mail д-р Мария Абреу, гастроентеролог от университета в Маями.
Лекарят обясни, че емулгаторите са често срещана хранителна добавка в съвременните хранителни продукти. Това са съставки, които помагат за стабилизирането на смесите и предотвратяват отделянето на съставки, които обикновено не се смесват добре, като масло и вода.
Емулгаторите се използват за създаване на привлекателна текстура и външен вид в храни като нискомаслени кисели млека, леки дресинги за салати, майонеза и фъстъчено масло. Обичайните емулгатори включват соев лецитин, сукралоза, ксантанова гума, карагенан, малтодекстрин и полисорбат.
Според Абреу някои производители също използват емулгатори в производството на зърнени храни, извара, кисели краставички, млечни алтернативи, веган месо и дъвки, пише zdrave.to.
Някои проучвания показват, че излагането на карагенан, ксантанова гума и малтодекстрин е свързано с чревен микробен дисбаланс, възпаление на храносмилателната система, развитие на язви и потенциален растеж на ракови тумори в дебелото черво при хора и животни.
Гастроентерологът отбеляза, че много емулгатори могат да помогнат за намаляване на броя на полезните бактерии, обитаващи червата, и да увеличат броя на „вредните“. Промените в микробиома на червата играят важна роля в развитието и прогресията на рака./Източник ИА Фокус