С пълно единодушие съветниците от Перник приеха предложената от кмета Станислав Владимиров декларация, с която заявяват принципното си несъгласие и отказа си да съгласуват, одобряват и разрешават каквито и да било проекти и процедури за добив на метални полезни изкопаеми от проектната концесионна площ „Златуша“ разположена на територията на Столична община, област София, общините Драгоман, Сливница и Божурище, Софийска област и общините Брезник и Перник, област Перник, засягаща територията на община Перник и конкретно проект за търсене, проучване и добив на метални полезни изкопаеми — подземни богатства по чл. 2, ал. 1, т. 1 от Закона за подземните богатства, в площ „Златуша“, разположена на територията на Столична община, област София-град, общините Драгоман, Сливница и Божурище, Софийска област и общините Брезник и Перник, област Перник.
Общински съвет – Перник категорично застава зад справедливите искания на хората от селата Радуй, Расник и Вискяр и ще ги отстоява заедно е тях!
Напомняме, че в община Перник е постъпила и подписка с вх. № 24/тр-4680/12.08.2024г. от жителите на селата Радуй, Расник и Вискяр против проучвателните дейности и добива на метални полезни изкопаеми. В същата бе отправена молба към община Перник и Общински съвет Перник за предприемане на действия за защитаване интереса на жителите на гореизброените села и недопускане на добив на метални подземни богатства на територията на площ „Златуша“, подкрепена от 415 жители. Постъпи и писмо от инициативна група граждани от община Божурище.
Вредите, които би могъл да нанесе този проект са екологични проблеми, здравни рискове, ограничаване на водните ресурси. От екологична гледна точка, процесът на златодобив в повечето случаи включва използването на химикали, като цианиди и тежки метали, които могат да замърсят околната среда и водните ресурси. Това може да доведе до отравяне на водите и почвата, увреждане на местната флора и фауна, както и негативно въздействие върху екосистемите. Замърсяването ще остане с десетилетия! Златодобивът може да произведе сериозни здравни проблеми за местното население. Тези проблеми включват излагане на тежки метали и химикали като цианид и живак, които представляват риск за здравето на хората. Освен това, прахът и шумът, генерирани от златодобивните дейности, могат да доведат до дихателни проблеми и стрес. Използването на водните ресурси за процесите на златодобив може да намали достъпа до питейна вода и водни източници, които са жизненоважни за препитание и живот.