Ниското ниво на разтворен кислород във водите на река Струма, маловодието от сухия период и цъфтежа на водораслите, предизвикан от високите температури на водата, са вероятните причини за измирането на рибата в река Струма, в района на град Земен. Това заключение направиха еколозите на РИОСВ-София.
На официалното питане на Днес иУутре до РИОСВ-София, от екоинспекцията ни отговориха следното, цитираме дословно:
„В отговор на Ваше запитване, относно замърсяване на река Струма в района на град Земен, Ви информирам следното:
„Във връзка с подаден сигнал на „зелен телефон“ за умряла риба по брега на река Струма в района на гр. Земен, на 8 август 2024 година, експерти от РИОСВ – София извършиха проверка на място, съвместно с акредитирана лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда.
Обходен е участък от коритото на река Струма преди град Земен /преди вливане на р. Треклянска/ до мост преди язовир Пчелина. При обхода е констатирано наличие на измряла риба покрай брега на реката. Водите в реката са били видимо бистри, без оцветяване, усещало се е неприятна миризма на гнилостни процеси. В коритото на реката се наблюдават множество водорасли. В проверения участък няма промишлени източници, които да заустват отпадъчни води в реката. При проверката се констатира, че ВЕЦ „Пчелина“ не работи.
Взети са водни проби от реката в два участъка – на мястото на сигнала и на моста след язовир Пчелина. Измерените експресни показатели показват много ниско съдържание на разтворен кислород, което е под нормата за „добро“ екологично състояние. Измерената температура на водата също е висока – над 25о С. След получаване на протоколите с пълния анализ на взетите водни проби, те ще бъдат предоставени на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ за оценка на състоянието на водното тяло.
Вероятните причини за измиране на рибата в река са ниското ниво на разтворен кислород във водите на реката, маловодитето от сухия период и цъфтежа на водораслите, предизвикан от високите температури на водата“.