Да могат да поискат фалит и опрощаване на дългове хора, чиито задължения са в размер над шест минимални заплати. Това предвижда проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица, който е внесен в парламента от депутати от ПП “Възраждане”.
При действащата в момента минимална заплата от 933 лв. това означава, че от закона ще могат да се възползват хора с дългове над 5598 лв.
Неотдавна свой вариант на закон за личния фалит на граждани в парламента внесоха и депутати от ППДБ. Но тяхното предложение е фалит да могат да поискат хора с дългове в размер над 24 минимални заплати, тоест над 22 392 лв. При този вариант много по-малко хора ще могат да се възползват от закона, да изчистят старите си задължения и да започнат живота си на чисто.
Приемането на Закон за личния фалит е едно от условията, които нашата страна е длъжна да изпълни, за да получи следващия транш от парите от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост.
Това налага депутатите да положат усилия по- бързо да приемат закона. Но като се има предвид големия брой на хора с просрочени дългове в страната е от решаващо значение точно какви ще бъдат правилата за обявяване на фалит на граждани.
След като длъжник поиска обявяване в несъстоятелност, съдът трябва да стартира процедурата и да прецени дали човекът има достатъчно пари и имущество, за да удовлетвори поне част от задълженията си. Това означава имуществото да е достатъчно за пълно изплащане на ипотечен кредит и поне 10% от останалите задължения.
Ако длъжникът няма ипотечен заем, имуществото му трябва да е достатъчно за изплащате на поне 20 на сто от всички дългове. Освен това имуществото му ще бъде използвано за плащане на възнаграждение на синдика. В тази част няма разлика между проектозаконите на ПП “Възраждане” и ППДБ.
Разликата между двата проекта е по отношение на сроковете за опрощаване на дълговете на хората. От ПП “Възраждане” предлагат разпродаването на имуществото на длъжника да става в срок от една година и след това останалите борчове да бъдат опрощавани.
От ППДБ, пък искат срокът за разпродажба на имуществото да бъде три години. Това означава на синдика да бъдат плащани повече пари, а хората по-бавно и трудно да бъдат освобождавани от дълговете им.
Има разлика между двата законопроекта и в правилата за обявяване на фалит на хора, които нямат достатъчно имущество, за да бъдат изплатени поне частично дълговете им.
От ПП “Възраждане” предлагат веднага след като наличното имущество на длъжника бъде разпродадено, той да бъде обявяван във фалит. Проектът на ППДБ предвижда, дори в случаите, когато е ясно, че човек няма пари и имущество, да чака пет години, преди дълговете му да бъдат опростени.
По отношение на останалите процедури по обявяване на граждани във фалит има малка разлика между двата законопроекта.
Предложението в законопроектите е при стартиране на процедура за обявяване в несъстоятелност да бъде назначаван синдик. Той ще взима по една минимална заплата за съставяне на списък с дълговете, за опис на имуществото на длъжника, за изготвяне на план за погасяване на задълженията и за изготвяне на сметка за разпределение на парите между кредиторите. Освен това, от ПП“Възраждане“ предлагат синдикът да взима по една минимална заплата на година и 5 на сто от разпродаденото имущество. От ППДБ предлагат синдикът да взима 2 на сто от разпродаденото имущество на длъжника.
Предлага се и въвеждане на помощи за вода -предлагат по 5-10 лв. на човек
Да бъдат давани помощи за вода на най-бедните, както вече има помощи за отопление, предлагат депутати от ППДБ с промени в Закона за социално подпомагане. Размерът на помощите и редът за отпускането им трябва да бъде разписан в наредба на Министерството на труда.
В мотивите на депутатите за отпускането на помощите е посочено, че от началото на годината влязоха в сила по-високи цени на водата в почти всички населени места. Данните показват драстично увеличение – при среден ръст от 15%, на места той достига над 40%, а в някои малки общини, като Берковица, увеличението е до 80%. Тенденцията за ръст на цените на ВиК услугите и покачването на разходите за вода на домакинствата всяка година е трайна и няма изгледи да бъде преодоляна в бъдеще, посочват депутатите.
Според вносителите на проектозакона, Министерството на труда и социалната политика трябва да определи размера на подпомагане – един или два кубика вода на човек по цени на съответния воден оператор. При действащите в момента цени на водата, това означава помощите да бъдат по 5-10 лв. на човек.
Предложението да има помощи и за питейна вода беше направено за първи път от председателя на КЕВР Иван Иванов. В момента в Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационни услуги има изискване цената на водата да е “социално поносима”. Идеята на КЕВР е за най-бедните да има помощи, а за останалите да няма таван за поскъпване на водата.