Над 2 пъти са намалели ухапаните от кърлежи в региона, твърдят от ЦСМП

Над 2 пъти са намалели ухапаните от кърлежи в региона, твърдят от ЦСМП

Eкипите на Центъра за спешна медицинска помощ в Перник са се отзовали на  225 повиквания на спешния телефон 112 през изминалата седмица, което е с 25 по-малко от  предходната. Най-много са приетите повиквания в Перник-137, e с 8 по-малко в сравнение с предходната седмица, в Радомир-  50, което е с 4 повече от предходната седмица и Трън-17,  което е с 6 по-малко от предходната седмица.

Във филиалите на ЦСМП през изминалата седмица са извършени 163 амбулаторни прегледа, което е с 49 по-малко от предходната. Най-много те са в Радомир- 61, което е с 2 повече от предходната седмица, Брезник- 36, което е с 21 по-малко от предходната седмица и Трън- 34, което е със 7 по-малко от предходната седмица.  Радващото  е, че през седмицата спешните медици не са установили заболели от коронавирус в региона по време на прегледите.

Добрата новина е, че над 2 пъти е намалял броят на ухапаните от кърлежи жители на областта, които са потърсили помощта на спешните медици.  През изминалата седмица техният брой е бил само 10, при 24 за предходната седмица. В общините Брезник и Трън има по 3-ма ухапани а в Радомир и Земен те са по 2-ма.

Транспортираните през седмицата пациенти с линейки на ЦСМП са 96, което е с 16 по-малко от предходната седмица. Радващото е, че при нито един от тях не е имало съмнение за коронавирус.

През изминалата седмица екипите на ЦСМП-Перник са реагирали на повиквания за 4 ПТП, от които 2 са в Перник и по 1 в Радомир и Брезник. Това информира зам.-директорът на ЦСМП Перник д-р Веселина Шишкова.

„ Фактът, че е спаднал много броят на ухапаните от кърлежи жители на областта означава, че общинските управи са положили усилия в горещините да окосят и третират тревните площи срещи. Анализирайки резултатите от работата на спешните екипи през изминалата седмица става ясно, че има лек спад както в повикванията на спешния телефон, така и при амбулаторните прегледи. С оглед прогнозата на синоптиците за високи температури бих искала да посъветвам хипертониците и хронично болните, да избягват движението навън в часовете от 11.00 до 18.00ч. Да приемат повече течности, но не студени или горещи, а такива със стайна температура. Ако някой почувства, че му прилошава веднага да седне или да полегне и да приема течности, а да не чака да колабира“, съветва д-р Шишкова.