Български журналист направи коментар каква е ситуацията в Хърватия, година след въвеждането на еврото.
Цените се повишиха след като Хърватия прие еврото. Това коментира в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“ журналистът Диана Гласнова, която живее в Хърватия и е главен редактор на излизащото в Загреб на български и хърватски език списание „Родна реч“.
„Истината е тази, че една година след въвеждането на еврото, цените са горе-долу двойно по-големи. Така че аз не знам какво бих казала, за да утешавам хората, които живеят в България или не. Това е положението. Сега особено стана голям проблем с повишаването на цените с настъпването на пролетта, което беше оправдано заради това, че идва туристическия сезон.
И сега хората повишават цените за това, че като дойдат чужденците, едва ли не да не им е много евтино, пък ние да можем да спечелим. Което е нож с две остриета, тъй като много от тези туристи, като видят какви са цените, ще предпочетат Гърция или Турция, например.
Мога да дам само за пример – хърватите имат традиция в пиенето на кафе, което се пие поне 1 час, кафетата са пълни с хора и т.н. Едно кафе беше около 1 евро, когато още бяха хърватските куни. В момента е 1,60 евро, на места до 2 евро“, сподели Гласнова.
Тя обясни, че в началото правителството е взимало мерки и е изпращало различни контролни органи да следят ситуацията: „При обръщането на курса закръглят към по-голямата цена, примерно вместо към 2,54 да бъде 2,60. Вие ще кажете, ама това е нищо, 6 цента, 6 цента тук, 6 цента там, хората го усетиха. Между другото, истината е следната, в момента, в който вие влезете в Еврозоната, вашата държавна банка, Народна банка или както и да се нарича, няма контрол над парите на държавата. Контрол има Брюксел и това е истината, която трябва да се знае.
На въпрос как еврото се отрази на заплатите на хората и дали те също са се повишили така, както цените, тя отговори: „Зависи за кого работите. Примерно, това за което Андрей Пленкович внимаваше много и това е умен ход от негова страна, но той е стар администратор, има опит в тези неща. Той през тази 1 година първо промени коефициента на заплатите на държавните служители, след което държавните служители получиха еднократна помощ, примерно за изравняване на инфлацията, след което повиши и заплатите. Представяте си, има горе-долу около 200 и нещо хиляди държавни служители в цялата държава, това са 200 и нещо хиляди избиратели, които ще гласуват не за друг, а за Пленкович.
Друг е въпросът частните фирми дали могат да следят това увеличаване на заплатите, тъй като те имат много големи давания във връзка със здравното осигуряване, във връзка с пенсионното осигуряване, и т.н. и т.н. Затова пък частните фирми са принудени да повишават цените. Тоест, ние можем в този кръг да се въртим много дълго“, отбеляза още журналистът./Източник Marica.bg