По инициатива на Регионалната здравна инспекция, миналата седмица се проведе заседание на Областния програмен съвет за управление на Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. Тя има за цел редуциране нивото на общите за хроничните незаразни болести рискови фактори: поведенчески, биологични и психосоциални, чрез намаляване на разпространението на тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, подобряване на храненето и увеличаване на физическата активност.
В състава на Областния програмен съвет участват представители на РЗИ – Перник, РЗОК – Перник, лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, Български лекарски съюз, РУО – Перник, областна администрация, общинските администрации, Български червен кръст. Основната функция на този съвет е да взема решения по хода на развитието и реализация на отделните дейности на програмата, да внася предложения към различните обществени структури по програмни въпроси.
В хода на заседанието членовете на Областния програмен съвет се обединиха около идеята, че ограничаването на основните рискови фактори води до намаляване на смъртността и заболеваемостта от хронични незаразни болести, съответно и на тяхното бреме за обществото. Най-ефективният път за постигане на тази цел е профилактиката (превенцията), случваща се чрез общи координирани подходи и действия, каквито ще бъдат реализирани през 2024 г.
„Радващо за мен е, че на нашата покана откликнаха всички общини, много училища. Тази година стартираме една много силна кампания, която е по национална програма и е свързана с хроничните незаразни заболявания. За да илюстрирам опасността от тези заболявания ще кажа, че ежегодно в света умират над 2 милиона човека от такива болести. Става въпрос за сърдечно-съдовите, раковите и други такива заболявания. Целта на тази среща бе да акцентираме вниманието върху факторите, които предизвикват тези заболявания. Те са два вида- едните са модифицируеми, а другите-не. Ние искаме да акцентираме върху немодифицируемите- хранене, движение, превенция, профилактика. Нашата цел е точно тук да акцентираме. Всички общини ще се включат в тази инициатива. И общопрактикуващите лекари също, защото ранната диагностика е от важно значение. Кметовете също се включват активно, защото от съществено важно значение е младите хора да спортуват, а за целта е необходима съответната база. За мен е много радващо това, че кметовете подкрепиха тази инициатива. Дори се ангажираха да организират различни спортни инициатива- състезания и други, в които да се включат повече млади хора. Целта ни е да покажем на хората, че един такъм сериозен проблем, какъвто са незаразните болести може да бъде решен в голяма степен, ако имаме желание и амбиция затова“, заяви директорът на РЗИ д-р Александър Златанов.