Експедиция „Трън 2023“ откри нови находки на къснокредни влечуги, съобщиха от Националния природонаучен музей.
Експедицията на палеонтолозите от Националния природонаучен музей при БАН в находището на къснокредна гръбначна фауна край Трън се радва на успехи на терен.
Заедно със своите колеги от Геологическия институт при БАН и Софийския университет те извадиха на бял свят останките на разнообразни животни, които са обитавали района преди повече от 83 милиона години.
Сред най-впечатляващите находки са два прешлена от едри влечуги, вероятно динозаври, както и още две, все още неопределени кости. Освен тях палеонтолозите откриха и няколко големи фрагмента от коруби на костенурки, както и два, частично запазени зъба – един от крокодил и един от хрущялна риба. Сред вкаменелостите от безгръбначни животни се открояват и няколко рачешки щипки, една от които е най-едрата намерена в находището до момента.
Извадиха останките на разнообразни животни, които са обитавали района преди повече от 83 милиона години
Всички участници в експедицията са въодушевени от досегашния фосилен „улов“ и се надяват находището тепърва да им разкрие най-вълнуващите си тайни. Тазгодишните проучвания на участниците в Експедиция „Трън 2023“ в трънско приключиха на 11 август.
Палеонтологичната експедиция „Трън 2023“ е финансирана от Фонд „Научни изследвания“ по проект „От динозаврите до най-ранните човешки предци: фундаментални проучвания на значими моменти от историята на фауната и миналото на човека“