През тази година отбелязваме 100 години от рождението на народната певица Божурка Тупанкова . Тя остави на страната ни ярки образци на шопската песен и свои наследници сред младите. Годишнината ще се чества на 11 май в Двореца на културата в Перник. Организатори са Двореца на културата, Държавен архив – Перник, Регионалния исторически музей и Народно читалище „Светлина-1919“ в село Студена.
Божурка Тупанкова е родена в с. Чуйпетлово, Пернишко. В бедното й семейство най-голямото богатство e народната песен. Божурка е един от местните фолклорни славеи. Тя извървява пътя от нивите на ТКЗС в Чуйпетлово, производствената площадка в завод Токоизправители до Българското национално радио и Българската национална телевизия. БНР пази спомен от певицата, собственоръчно написаната й биография, в която тя споделя: „И майка ми, и баща ми пееха и се славеха в околните села. От майка си научих жетварски, седенкарски и хороводни песни, а от баща си – сватбарски, марковски. Някога пеехме на хорото, на жътва, по седенките и така живееше народната музика. Омъжих се в близкото село Студена и започнах да се явявам на организираните народни празници като самодейка. През 1961 година станах солистка на народния ансамбъл в Перник. Следващата година се проведе събор-надпяване в местността Бърдото край град Брезник и той ми донесе голяма радост. Записах първата си песен, която прозвуча по радиото.”
Дарованието на Божурка Тупанкова се откроява на събора в Брезник и БНР я кани да запише свои песни с групата на Цвятко Благоев.
Творческа и търсеща натура, Божурка Тупанкова остави животопис, обичаи, авторски песни, анекдоти, весели случки и легенди…
За своите почитатели тя написа книгите „С песен в сърцето“ /1993г.
„Стихове за деца“ /1999г. „На раздумка и песен /2005г. Държавен архив – Перник пази ръкописния вариант на биографичния й очерк и записи от нейни песни, звучали в ефира на Българско национално радио.