„Музикална мозайка от България“ са наречени образователните концерти на оркестрите при Двореца на културата, които те представят пред перничани. Инициативата е част от лятната програма на Двореца, като събитията се финансират от общинския фонд „Култура“.
Хора и песни от всички фолклорни области представи Народният оркестър. Оркестрантите разказаха на перничани и показаха типичните за българския фолклор инструменти: кавал, гайда, гъдулка, тамбура, тъпан.
Народният оркестър съществува от 1959 година. Тук са свирили големите майстори като кавалджията Цветко Благоев и гъдуларят Атанас Вълчев. Сега ръководител на състава е гайдарят Венцислав Андонов.
Какво е цугтромбон, валдхорна, ксилофон, маримба, научиха любознателни перничани от образователния концерт на Камерен оркестър „Орфей“. Формацията е на 47 години. За своята концертна дейност “Орфей” е носител на престижни отличия в България и чужбина, като още през 1976 г. той е получил диплом на международния конкурс за оркестри на името на Херберт фон Караян в Берлин. Диригент на оркестъра е маестро Райчо Христов.
На 14 юли предстои образователният концерт на Духовия оркестър с диригент Трифон Трифонов. Изявата ще се реализира с партньорството на фолклорно-танцова формация „Асти Денс“ и вокално студио към ансамбъла за народни песни и танци „Граовска младост“.
Началото на духовата музика в Перник е поставено през 1902 година от „Мини Перник”. Чешки и български капелмайстори изградили уникален за времето си състав, който станал основа за музикалната традиция в града. Духовият оркестър е устоял на времето благодарение на публиката и нейната потребност от музиката, създавана от формацията.
Досега образователните концерти на оркестрите бяха предназначени предимно за малките перничани и се осъществяват в училищата. Сега тези концерти обхващат по- широка аудитория.