Председателят на ПП АБВ Румен Петков алармира, че се работи по схеми за източване на средства от държавния бюджет. Пред медиите той даде два конкретни примера – в МРРБ и „Булгартрансгаз“.
В резултат на въпрос по ЗДОИ от АБВ към МРРБ за дела, които министерството води за имотите на цар Фердинанд I, наследени от Симеон Сакскобургготски и технологията на действие на МРРБ, става ясно, че е ангажирана външно адвокатско дружество.
В писмото си до МРРБ АБВ пита:
• Какъв е численият състав на юристите, работещи в Министерство на регионалното развитие и благоустройството, както в дирекция „Правна“, така и в другите дирекции?
• Защо при наличие на дирекция „Правна“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството се ангажира външен консултант, пълномощник на МРРБ и представител на държавата, в лицето на външно адвокатско дружество?
• При какви парични условия е ангажирано външно адвокатско дружествоза водене на делата за царските имоти?
В отговора от МРРБ се посочва:
В Министерството на регионалното развитие и благоустройството към настоящия момент работят 17 лица, които притежават образователна степен магистър по специалност „Право“. Извън посочените лица, в министерството работят 65 служители, назначени по служебно или по трудово правоотношение, които притежават образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност „Право“. От МРРБ потвърждават, че са наели външни юристи, поради характера на случая.
Петков коментира обаче липсата на отговор на последния въпрос – за паричните условия, при които е ангажирано външното адвокатско дружество. Той е категоричен, че при наличието на посоченото количество юристи, които работят в министерството, наемането на външна кантора говори за източване на пари.
Вторият пример за източване на средства от държавния бюджет е адресиран до „Булгартрансгаз“ и изпълнителния директор Владимир Малинов. В писмо по ЗДОИ до „Булгартрансгаз“, енергийния министър и президента, АБВ попита:
• Какъв е щатният състав на Централното управление на „Булгартрансгаз“ ЕАД в последните пет години – 2017 г., 2018 г., 2019 г., 2020 г., 2021 г.?
• Колко работници са освободени и по какви причини през последните четири месеца?
• Наета ли е външна адвокатска кантора? Ако е наета – от кога, коя е тя и при какви финансови условия?
Отговор няма да бъде даден поради спецификата на търсената информация, става ясно от писмо на „Булгартрансгаз“.